پیچ نوک مته

پیچ نوک مته

پیچ ها یکی از قطعات اصلی و اساسی در اتصال انواع و اقسام لوازم میباشند. هر نوع پیچ نوک مته که تولید میشود، برای متصل کردن لوازم مختلف کاربرد دارد. برای مثال پیچ نوک مته بیشتر برای وصل کردن ورق های فلزی مورد استفاده قرار میگیرد. پیچ سر مته انواع و اقسام گوناگونی دارد که هر کدام مختص گروهی از محصولات چوبی، پلاستیکی و یا فلزی هستند.

پیچ ها با توجه به ساختار و طراحیشان همچنین جنس و مواد به کار برده شده به دسته های متنوعی تقسیم می شوند. پیچ نوک مته نیز خود به انواع مختلفی دسته بندی میشود. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با کارایی و ویژگی های پیچ های سر مته آشنا کنیم.

پیچ نوک مته

انواع پیچ نوک مته

پیچ های نوک مته با توجه به ساز و کارشان، در جنس، شکل و اندازه ها متفاوت ساخته میشوند. دسته بندی اساسی این گونه از پیچ ها به شش دسته محدود شده است. انواع پیچ های نوک مته عبارتند از:
1- پیچ‌ نوک مته شیروانی.
2- پیچ‌ سرمته‌ بوکسی نوک تیز.
3- پیچ‌ نوک مته سرگرد.
4- پیچ‌ سرمته‌ سر تخت.
5- پیچ‌ سر مته بالدار.
6- پیچ‌ سرمته‌ واشردار.

آشنایی با پیچ‌ ها

پیچ های سر مته شیروانی در گروه پیچ های پر کاربرد و نام آشنا قرار میگیرد. این پیچ که یکی ازانواع پیچ های نوک مته است، بسیار با کیفیت بوده و از خواص ضد زنگ بودن بهره میبرد. ضخامت این پیچ به چیزی حدود 6 میلیمتر میرسد. این محصول در ابعاد مختلفی با توجه به نیاز مشتریان تولید میشود اما رایج ترین اندازه در بازار فروش، پیچ های 1.25 یا 1.5 سانتی متری هستند.
در هنگام استفاده از این نوع پیچ نوک مته، معمولا یک واشر پلاستیکی مناسب نیز استفاده میشود. کارایی این واشر پلاستیکی، جلوگیری از ایجاد آلودگی و جمع نشدن گرد و غبار است. همچنین این محفظه تعبیه شده در زیر گل پیچ سر مته از جمع شدن آب و در نتیجه زنگ زدگی جلوگیری میکند.

آشنایی با پیچ‌ های نوک مته واشردار

این دسته از پیچ ها که زیر مجموعه پیچ های نوک مته هستند، از شکل و شمایل خاصی برخوردارند. همان طور که از اسمشان دریافت میشود این نوع از پیچ ها همراه با یک واشر فلزی متصل به سرپیچ ساخته میشوند. کارایی این واشر در دو موضوع قابل مشاهده است. یکی اینکه این پیچ نسبت به انواع دیگر سبک تر هستند و همچنین هنگام نصب دچار هرز شدگی و یا از بین رفتن نمیشوند.
اصولا پیچ های نوک مته واشردار توسط پیچ گوشتی دستی باز و بسته میشوند و کار با پیچ گوشتی های شارژی در هنگام باز و بسته کردن پیچ مناسب نمیباشد. نکته آخری که درمورد این پیچ ها میتوان گفت، اشاره به ضد زنگ بودن و جمع شدن گرد و خاک در زیر سرپیچ است.

انواع پیچ سر مته

آشنایی با پیچ‌ های سر مته‌ سرتخت

مهم ترین نکته در رابطه با پیچ های سر مته سرتخت که میتوانیم به آن اشاره کنیم، کارایی منحصر به فردشان از نظر ظاهری و از نظر اتصال است. شاید برایتان سوال بشود که مگر این دسته از پیچ ها چه ویژگی ظاهری دارند؟ این دسته از پیچ های نوک مته به علت سرتخت بودن در مواقعی مورد استفاده قرار میگیرند که میخواهیم سر و گل پیچ از سطح مقطع وسیله مورد نظر بیرون نیاید.
پیچ های سر مته سر تخت در ابعائ و ضخامت متنوع تولید و عرضه میشوند. پرکاربردترین ابعادی که مورد استفاده مشتریان قرار میگیرد از نظر ضخامت چیزی بین 3.5 تا 4.8 میلی متر میباشد. همچنین طول پیچ و طول ساقش آن ها در ابعادی بین 10 تا 12 میلیمتر است که این حجم از تنوع باعث دسترسی راحت مخاطبان به پیچ متناسب با کارشان است.

پیچ نوک مته

خصوصیات پیچ سر مته

پیچ های نوک مته با توجه به تنوع در جنس و نوعشان در صنایع مختلفی کاربرد دارند. از ویژگی های قابل ذکر این گونه از محصولات میتوان به موارد زیر اشاره کرد.
1- مقاومت بالا در برابر انواع آسیب های شیمیایی مثل خوردگی و هوازدگی.
2- نصب راحت و ساده که منجر به صرفه جویی در زمان میشود.
3- ماندگاری بالا نسبت به پیچ هایی که از جنس مرغوب استفاده نمیکنند.
4- استفاده نکردن از رول پلاک هنگام نصب.
5- درجه سختی بالا در برابر کشش وبرش.

بیشتر بدانید: نقش کلید اتوماتیک اشنایدر و کابل نسوز در برابر برق گرفتگی

تفاوت پیچ نوک مته با پیچ خودکار

میتوان گفت که پیچ های نوک مته نوعی از پیچ خودکار به حساب می‌آید. در واقع پیچ سر مته شکلی از پیچ‌های خودکار است، با این تفاوت که نوک ‌مته ای آن به جای نوک خودکار طراحی شده است. به علت وجود سر مته ای شکل این نوع ابزار، کاربردش نیز متفاوت است که باعث کاهش زمان نصب و کهش هزینه مته کاری میشود.

سرِ مته ای شکل  پیچ نوک مته، در زمان نفوذ به موادهای متفاوت درست مثل مته کار می‌کند و همزمان با پیجاندن پیچ، سوراخ مناسب آن به همراه شیارهای مورد نیاز پیچ در زمان اتصال ایجاد می‌شود. به همین دلیل پیچ خودکاری که قدرت نفوذ در فلزات سفت و سخت را نداشت اینک با مته ی سر خود، به راحتی فلزات سخت را شکافته و در آنها نفوذ می‌نماید.

تفاوت پیچ سر مته با پیچ خودکار

طبق آنچه که گفتیم،پیچ نوک‌مته‌ را می‌توان برای سوراخ کردن مواد سخت مثل فلزات، که پیچ‌های خودکار با نوک‌تیز توان نفوذ به سطح آنها نیست استفاده کرد. این گونه، نیاز به مته و دریل برقی قبل از کار نخواهید بودکه همین امر موجب صرفه جویی زیادی در زمان و هزینه اجرای پروژه‌ها می‌شود.

مته‌ی پیچ‌های نوک‌ مته با شماره‌های 1 تا 5 عدد گذاری شده اند، این اعداد نشان دهنده ی مقدار فولادی که در سرِ مته این نوع پیچ وجود دارد، میباشد. افزایش این عدد نشان دهنده افزایش فولاد استفاده شده در نوک‌مته‌ای است. از این اعداد می‌شود در انتخاب پیچ نوک‌مته‌ای متناسب با سختی ماده مورد نظر استفاده نمود.

در این مقاله توضیحات کلی درباره انواع پیچ های نوک مته برای شما عزیزان داده شده بود. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا خرید و نحوه قیمت گذاری روی پیچ نوک مته به صورت عمده و یا تکی میتوانید با ما در ار تباط باشید. همچنین برای آشنایی با دیگر پیچ ها میتوانید به دیگر مقالات سایت ما مثل آشنایی با پیچ های ام دی اف، آشنایی با کاربرد پیچ بکسی و … سر بزنید.

مقالات مرتبط:

مشخصات جنس پيچ ام دي اف

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *