قدرت پیچ ام دی اف در صنایع مختلف

قدرت پیچ ام دی اف

قدرت پیچ ام دی اف: امروزه ساخت تجهیزات و مصنوعات مختلف یکی از کارهای بسیار با اهمیت است؛ پیچ های ام دی اف جزو اصلی ترین بخش این مصنوعات هستند. دلیل این اهمیت نیز نقش آن ها در مقاوم سازی مبلمان، کابینت و سایر لوازم می باشد. پیچ های ام دی اف در انواع و اقسام مختلفی به منظور انجام اتصالات مورد استفاده قرار می گیرند.

قدرت پیچ ام دی اف

مقایسه ی پیچ ام دی اف و میخ

در گذشته نجاران با استفاده از میخ ها قطعات چوب را به یکدیگر متصل می کردند. چوب های امروزی با توجه به استحکام و قدرتی که دارند احتیاج به استفاده از یراق آلات بهتری برای اتصال دارند. میخ ها با توجه به قطر و سطح مقطع کمی که دارند، لوازم مناسبی برای اتصال قطعات چوبی نمی باشند.

بهترین گزینه برای اتصال قطعات چوب ام دی اف به یکدیگر همان پیچ مخصوص ام دی اف است. این پیچ ها با سطح مقطع و قطر مناسبی که دارند، به راحتی به داخل چوب نفوذ می کنند.

یکی از اصلی ترین نقاط قوت این پیچ ها تیز و برنده بودن رزوه ی آن ها است. رزوه های پیچ های ام دی اف با زاویه ی مناسب و سطح برندگی مخصوص به نفوذ در ام دی اف طراحی شده است. این عوامل باعث تمایز و برتری پیچ ام دی اف به نسبت میخ های قدیمی می شود.

پیچ های ام دی اف نوک مته ای

پیچ های نوک مته ای معمولا در صنایع دیگر نظیر ساخت شیروانی ها مورد استفاده قرار می گیرند. این پیچ ها با توجه به نوک مته ای که در آن ها تعبیه شده است، قدرت نفوذ بهتری در کار دارند. هنگام استفاده از این پیچ ها نجار ممکن است قبل از بستن پیچ از سوراخکاری به منظور ایجاد سوراخ هادی استفاده نکند.

معمولا برای اتصال ورقه های ام دی اف به یکدیگر، نجاران و ام دی اف کاران با استفاده از مته ی مخصوص ابتدا سوراخی در کار ایجاد می کنند؛ سپس بعد از اتمام عملیات سوراخکاری با دقت کافی پیچ را درون سوراخ هادی قرار می دهد و با استفاده از دریل شارژی به داخل کار می بندند.

استفاده از پیچ ام دی اف در چوب پلاست ها

اخیرا تحقیقاتی در زمینه ی فرآیند تولید چوب های ترکیبی صورت گرفته است؛ پژوهشگران امروزه به این نتیجه رسیده اند که ترکیب چوب با پلاستیک که یک ماده ی پلیمری با ارزش به حساب می آید، می تواند باعث بالا رفتن سطح کیفی چوب و در نتیجه محصول نهایی شود. آزمایشاتی نیز در زمینه ی کاربرد پیچ های ام دی اف در این نوع چوب ها انجام شده است.

چوب پلاست ها معمولا از سطح مقاومت بسیار بالایی برخوردارند، این امر باعث آن می شود که پیچ های ام دی اف کاربرد خود را برای اتصال این نوع از چوب ها به خوبی نشان دهند.

قدرت انواع پیچ ام دی اف

پیچ های ام دی اف به نسبت سایر انواع پیچ ها، جزو مقاوم ترین ها هستند. سنگینی ورقه های ام دی اف یکی از دلایلی است که پیچ های ام دی اف را مقاوم تر می سازند. جنس این پیچ ها معمولا از فولاد، استنلس استیل و آهن می باشد. برای مقاوم سازی این پیچ ها در برابر آبخوردگی و رطوبت نیز سازندگان پیچ ام دی اف آن را با یک لایه ی عایق می پوشانند. جنس این پوشش معمولا از فلز روی است. این فلز باعث عدم زنگ زدگی یا خوردگی در پیچ ام دی اف می شود.

پیچ های ام دی اف معمولا با توجه به کاربرد گسترده ای که در صنعت چوب و ام دی اف دارند، ممکن است در برخی موارد در معرض رطوبت و آبخوردگی قرار بگیرند.

از آن جایی که فلزات و رطوبت دشمنان قدیمی و دیرینه ی یکدیگرند، مقاوم سازی آن ها در برابر رطوبت می تواند از اصلی ترین اقدامات در جهت مقاوم سازی پیچ های ام دی اف باشد.

مقالات مرتبط:

نحوه ی بستن پیچ ام دی اف

  • Posted by: admin
  • 1400-11-08

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *