گرید یا کلاس پیچ چیست

گرید یا کلاس پیچ

گرید یا کلاس پیچ حداکثر تنشی را که پیچ می تواند تحمل کند را مشخص می کند. همچنین گرید مشخص می کند چه ابزاری برای محکم کردن پیچ و مهره ها مناسب می باشند. علاوه بر این روشی که برای بستن پیچ و مهره ها به کار می رود نیز به گرید پیچ و مهره بستگی دارد. بنابراین فهمیدن گرید پیچ و مهره برای استفاده صحیح از آن بسیار مهم است. پس از آشنایی با این مفاهیم به راحتی می توانید اقدام به خرید پیچ و مهره مورد نیاز خود نمایید.

همه پیچ ها مثل پیچ ام دی اف دارای گرید مخصوص به خود می باشند. میزان فولاد به کار رفته برای تولید پیچ و مهره ها متفاوت می باشد. هرچه فولاد مقاومت کششی بیشتر داشته باشد، پیچ می تواند گشتاور بیشتری تحمل کرده و اتصال پیچ و مهره محکم تر خواهد بود. استاندارد های گرید پیچ بر اساس سیستمی که توسط جامعه مهندسان خودرو طراحی شده تنظیم می شود. این سیستم علامت گذاری از خطوط برجسته روی سر پیچ برای نشان دادن گرید پیچ استفاده می کند. سایر سیستم ها برای نشان دادن گرید پیچ و مهره ها از اعداد برجسته در سر پیچ استفاده می کنند.

گرید یا کلاس پیچ

آشنایی با گرید یا کلاس پیچ

تولید پیچ و مهره ها به وسیله مواد با گرید های مختلف می باشد، به همین دلیل مهم است که بدانیم گرید یا کلاس پیچ و مهره به چه معناست. و بر چه اساسی پیچ و مهره ها گرید بندی می شوند؟

گرید یا کلاس پیچ های مختلف پیچ و مهره کدامند ؟

پیچ ها گرید های بسیار متنوعی دارند که هرکدام از آنها برای کاربرد و محیط های مختلفی مناسب می باشند.

گرید آمریکایی SAE (SAE American Grades)

استاندارد علامت گذاری SAE با گرید 2 شروع می شود، که در سر پیچ و بدون هیچ علامتی قابل تشخیص می باشد. پیچ و مهره گرید 2 از فولاد با کربن پایین که دارای مقاومت کششی 64000 پوند بر اینچ مربع یا کمتر است تشکیل شده. مقاومت کششی در واقع میزان مقاومت پیچ و مهره ها در برابر نیروی کششی قبل از شکستن می باشد. سر پیچ با سه خط برجسته به صورت شعاعی یک پیچ با گرید 5 SAE دارای فولاد با کربن متوسط ​​می باشد. که حداقل105000 پوند بر اینچ مربع مقاومت کششی نشان می دهد. قوی ترین پیچ و مهره برای کاربردهای تجاری گرید 8 می باشد که با شش خط شعاعی و تیز برجسته مشخص می شود و از آلیاژ فولاد با کربن متوسط ​​با مقاومت کششی 150،000 psi تشکیل شده است. همانطور که مشاهده کردید هرچه عدد گرید بزرگ تر باشد میزان کربن موجود در آلیاژ فولاد افزایش یافته و استحکام و مقاومت پیچ و مهره ها نیز افزایش می یابد.

گرید یا کلاس پیچ متریک Metric Grades

گرید پیچ و مهره ها در طبقه بندی متریک با دو عدد که با یک نقطه جدا می شوند نشان داده می شود. طبقه بندی گرید یا کلاس متریک به صورت اعداد برجسته یا فرورفته در بالا یا کنار سر پیچ نشان داده می شود. اولین عدد نشان دهنده بار بر حسب مگاپاسکال (megapascal) می باشد (واحد پاسکال برای اندازه گیری تنش داخلی استفاده می شود) و نشان دهنده مقاومت پیچ و مهره در برابر نیروی وارده است. عدد دوم نسبت بین بار فشارشی و بار خمشی را نشان می دهد.بالاتر بودن عدد گرید پیچ ها به معنای قوی تر بودن و استحکام آنها است.

هرچه تعداد ISO بالاتر باشد، پیچ و مهره مثل پیچ بکسی محکم تر می باشند. پیچ و مهره با گرید متریک 8.6 ISO تقریباً از نظر مقاومت با پیچ و مهره دارای گرید 2 SAE مطابقت دارد. پیچ و مهره های با گرید 8.8 ISO یا گرید کمی بالاتر 8.9 تقریباً با یک پیچ با گرید SAE 5 مطابقت دارند. همچنین پیچ های با گرید متریک 9.10 ISO تقریباً با پیچ و مهره های دارای گرید SAE 8 برابر می باشند.

گرید ASTM

سیستم دیگری که برای طبقه بندی مقاومت پیچ و مهره ها به طور گسترده استفاده می شود سیستم بین المللی آمریکایی ASTM می باشد. در این طبقه بندی برای نشان دادن گرید یا کلاس پیچ و مهره ها از حرف A به علاوه سه عدد که بر روی سر پیچ قرار دارند استفاده می شود.. گرید های متداول ASTM شامل A307 است که تقریباً با گرید SAE 2 مطابقت دارد. همچنین پیچ های متداول دیگر ASTM شامل A325 و A490 می باشند که تقریباً از نظر استحکام و میزان کربن در آلیاژ فولاد به ترتیب معادل گرید SAE 5 و گرید SAE 8 می باشد.

اعداد و حروف حک شده بر روی پیچ و مهره ها با برخی از عوامل مهندسی به هم ارتباط دارند. به عنوان مثال مقاومت کششی یک اتصال دهنده به ما می گوید که قبل از خراب شدن پیچ و مهره می توانند چه فشاری را تحمل کنند.تنش تسلیم (yield strength) نیز همینطور است. نیروی کششی بیش از حد زیاد شود پیچ به طور دائمی کشیده می شود. و اگر این نیرو از سطح سطح آستانه ای عبور کند در پیچ برای بار اول تغییر شکل پلاستیک اتفاق خواهد افتاد.

با توجه به مطالبی که گفته شد گرید می تواند تاثیر زیادی در قیمت پیچ و مهره داشته باشد. شرکت سپنتا پیچ با تجربه چند ساله خود در زمینه تولید پیچ و مهره یکی از بهترین انتخاب ها برای خرید این محصول می باشد. چنانچه قصد خرید پیچ و مهره در انواع و اقسام مختلف را دارید می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مقالات مرتبط:

پیچ نوک مته

  • Posted by: admin
  • 1401-01-28

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *