کاربرد پیچ و مهره در صنایع خودرو

پیچ و مهره در صنایع خودرو

به عنوان مهندس یا مدیر یک پروژه ضروری است که با جنبه های مختلف و مشخصات اتصال دهنده های مورد نیاز مانند پیچ و مهره در صنایع خودرو آشنا بوده و بدانید که چه میزان نیروی گشتاور برای این اتصالات باید اعمال شود. با این حال اطلاعات در مورد سفت کردن اتصالات خودرو، متأسفانه کمیاب است که جنبه اساسی از اتصال خودکار می باشد که نیاز به روشن سازی بیشتر دارد.همچنین اصول استفاده از بولت ها و روش های سفت شدن اتصال دهنده ها نیاز به یک مطالعه جامع دارد.

پیچ و مهره در صنایع خودرو

آشنایی با پیچ و مهره در صنایع خودرو

اتصال دهنده های مورد استفاده در صنایع خودرو بولت، پیچ، مهره و واشر می باشند. مهره ها اتصال پیچ و بولت ها را به سطح معینی تضمین کرده و از شیارهای داخلی استفاده می کنند. پیچ و مهره در صنایع خودرو به طور معمول توسط سر تقسیم بندی می شوند و برای ساخت چرخ به کار گرفته می شوند. واشرهایی که در خودروها استفاده می شوند دیسک های مسطح و کوچک با یک سوراخ در مرکز خود هستند. و برای نگه داشتن چندین پیچ اتومبیل به منظور جلوگیری از نشت، توزیع فشار و ایمنی رادیاتورها مورد استفاده قرار می گیرند.

اتصال دهنده های پلاستیکی که اغلب با وینیل ساخته می شوند، از طریق فرآیند قالب گیری تزریقی تولید می شوند، در حالی که اتصال دهنده های فلزی به طور معمول با روش گرم یا سرد و برای بهینه سازی مقاومت، سفتی و دوام ساخته می شوند. فولاد ضد زنگ به دلیل استحکام و مقاومت در برابر خوردگی ماده ی اصلی سازنده پیچ و مهره های اتومبیل مثل پیچ بکسی می باشد. از آنجایی که کلیه وسایل نقلیه در معرض تغییرات شرایط آب و هوایی و گاهی اوقات نمک موجود در هوا هستند، مقاومت در برابر خوردگی از نظر کیفیت اتصال دهنده ها مهم است.

مقاومت در برابر خوردگی عامل مهمی است که باید هنگام انتخاب مواد برای اتصال دهنده ها در نظر گرفته شود. یکی از قابل اطمینان ترین مواد اتصال دهنده برای وسایل نقلیه تیتانیوم است. با این حال استفاده از آن معمولاً به اتصال دهنده های هوا و فضا محدود می شود.

مهمترین مسائلی که باید مورد توجه قرار گیرند :

متداول ترین اتصال دهنده های بکار رفته در صنعت خودرو، بدون شک پیچ شش گوش است. اگر یکی از پیچ و مهره ها شل شود وسیله نقلیه دچار یکسری مشکلات خواهد شد. به عنوان مثال پیچ و مهره شل در موتور یا در محل انتقال می تواند مانع از روشن شدن اتومبیل شود، همانطور که بست های شل یا شکسته در سیستم ترمز می توانند به موقعیت های بسیار خطرناکی مانند تصادفات منجر شوند.

آیا نیروی سفت کردن و نیروی گشتاور شرایط متقابل هستند ؟

وقتی از اصطلاح سفت شدن در رابطه با کاربرد های پیچ و مهره در صنایع خودرو استفاده می شود در واقع به فشار اعمال شده بر روی قطعات بسته شده توسط پیچ نوک مته اشاره می کنیم. پیچ و مهره ها در حالی که کشش باعث افزایش تنش کافی برای نگه داشتن اجزای خودرو می شوند منبسط می شوند. از طرف دیگر گشتاور به نیروی چرخشی اعمال شده اشاره دارد. پیچ می چرخد ​و در نتیجه تنش حاصل از آن را تقویت می کند.

برای دستیابی به تنش مناسب ناشی از سفتی، تکنسین ها باید فاکتورهای زیادی را در نظر بگیرند. اول و مهمترین نکته گشتاور نشان دهنده مقاومت اتصال دهنده در برابر چرخش است. یک عنصر غالباً نادیده گرفته شده که توانایی اتصال دهنده برای ایجاد تنش کافی را افزایش می دهد واشر است که چرخش را کم می کند.

نقش پیچ و مهره در صنایع خودرو

اتصال دهنده های فلزی معمولاً از سیم یا میله از جنس فولاد ضد زنگ درجه بالا ساخته می شوند. از اتصال دهنده های اتومبیل فولادی در پانل های درب، قطعات کوچک موتور، محفظه های کیسه هوا، در بسیاری از قسمت های دیگر خودرو استفاده می شود. اتصال دهنده های اتومبیل همانطور که گفته شد شامل بولت ها، پیچ و مهره، گیره ها و واشر هستند.

هر نوع اتصال دهنده یا پیچ و مهره در صنایع خودرو برای یک نیاز خودروی خاص طراحی شده و انتخاب اتصال دهنده مناسب در فرآیند ساخت از اهمیت حیاتی برخوردار است. از آنجا که وسایل نقلیه توسط اتصال دهنده ها مانند پیچ و مهره ها در کنار هم قرار می گیرند، نمی توان انتخاب پیچ و مهره های قابل اعتماد و استفاده صحیح از آنها را نادیده گرفت. واشرهای اتومبیل برای نگه داشتن بار پیچ های اتومبیل، جلوگیری از نشت، توزیع فشار و در رادیاتورها استفاده می شود.

مقالات مرتبط:

پیچ ام دی اف

  • Posted by: admin
  • 1401-01-26

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *