کاربرد پیچ های بکسی در صنعت

کاربرد پیچ های بکسی در صنعت

کاربرد پیچ های بکسی در صنعت: پیچ های بکسی معمولا در صنایع مختلفی از جمله خودرو سازی کاربرد دارند؛ این پیچ ها به دلیل مقاومت و استحکام بالایی که دارند از محبوبیت خوبی در بین صنعتگران برخوردارند. پیچ های بکسی معمولا در اجزای مختلفی از خودرو به کار می روند. از چرخ و رینگ ماشین تا سرسیلندر آن پیچ های بکسی در تمام اجزای خودرو ها کاربرد دارند.

کاربرد پیچ های بکسی در صنعت

ساختار ظاهری پیچ بکسی

پیچ های بکسی به صورت استوانه ای شیاردار طراحی شده است که بر روی آن رزوه هایی وجود دارد؛ این رزوه ها به شما در جهت بستن پیچ کمک می کند. توجه داشته باشید در هنگام بستن پیچ بکسی دقت لازم را به خرج دهید. در صورتی که بیش از فشار به پیچ وارد کنید یا با بی دقتی پیچ را ببندید، ممکن است پیچ بکسی اصطلاحا ببرد.

احتمال رزوه رزوه بسته شدن پیچ نیز در این حالت وجود دارد؛ بنابراین اگر می خواهید پیچ ها را خوب سر جای خود ببندید دقت لازم در اجرای کار را به خرج دهید.

گل یا تاج پیچ های بکسی به صورت شیش ضلعی منتظم می باشد. تنها تفاوت این پیچ با سایر پیچ ها نحوه ی بستن آن ها می باشد. البته پیچ های بکسی معمولا دارای واشری در انتهای خود هستند که این واشر باعث محکم بسته شدن پیچ در جای خود می شود.

کاربرد پیچ های بکسی در صنعت خودروسازی

حتما تا به حال نام آچار های بکس به گوشتان خورده است؛ این آچار ها مخصوص بستن پیچ های بکس هستند. همانطور که پیشتر به آن اشاره نمودیم، تاج پیچ های بکسی به صورت شیش ضلعی می باشد و به همین منظور بستن آن ها تنها با آچار مخصوص به خودش امکان پذیر می باشد.

ساختار ظاهری آچار بکس

آچار بکس یا آچار جغجغه نوعی ابزار صنعتی است که به منظور باز و بستن پیچ های بکسی از آن استفاده می شود. این آچار از دسته ای بلند و قسمت برای قرار گرفتن سری بکس تشکیل شده است. آچار های بکس به منظور باز و بست کردن پیچ های خودرو بیشترین کاربرد را دارد. امروزه بیشتر پیچ های مورد استفاده در اجزای خودرو پیچ های بکسی هستند.

در برخی از کارگاه ها و تعمیرگاه ها به جای استفاده از آچار دستی بکس از دریل پیچ باز کن بادی و یا برقی استفاده می کنند. این ابزار آلات به شما کمک می کنند تا به راحتی بتوانید پیچ های خودرو را در کمترین زمان و با صرف کمترین انرژی باز و دوباره ببندید.

چرا از پیچ های بکسی در خودرو استفاده می شود

این پیچ ها معمولا به صورت نوک مته طراحی می شوند؛ در صورتی که نوک این پیچ ها به صورت مته ای باشد، قدرت نفوذ آن ها در کار بیشتر می شود. بنابراین استحکام و ماندگاری آن ها در کار بالا است. در صورتی که پیچ بکسی شما سالهاست روی کار بسته شده و آن را باز نکرده اید، قبل از بازکردن به این نکته حتما توجه داشته باشید که ممکن است پیچ زنگ زده باشد.

البته پیچ های بکسی معمولا به صورت ضد زنگ ساخته شده اند؛ یعنی روی سطح این پیچ ها را با یک لایه که از جنس فلز روی می باشد پوشانده اند. این کار باعث عدم زنگ زدگی پیچ خواهد شد.

نکات مهم در باز کردن پیچ بکسی زنگ زده

در صورتی که پیچ گیر کرده و اصطلاحا گیرپاچ است، به هیچ عنوان اعمال زور بیش از اندازه نکنید. ابتدا کمی روغن سوخته یا معمولی روی آن بریزید و صبر کنید به خورد پیچ برود سپس با احتیاط یک مرحله پیچ را باز کنید.

کاربرد پیچ های بکسی در صنعت: اگر پیچ روان تر شده بود دو سه دور آن را بپیچانید و باز کنید؛ در صورتی که پیچ قفل کرده و باز نمی شود مان بیشتری به آن بدهید و اجازه دهید روغن کار خودش را انجام دهد. اگر بعد از گذشت چند ساعت تغییری در روند باز کردن پیچ به وجود نیامد، هرگز با آچار یا دریل پیچ بازکن به جان پیچ بکسی نیوفتید.

در این شرایط شما می توانید از اسپری مخصوص زنگ زدگی اجسام فلزی استفاده کنید که نمونه های آن در بازار موجود می باشد. مقداری از ضد زنگ را روی پیچ اسپری کرده و به آن استراحت بدهید. بعد از گذشت چند دقیقه می توانید به راحتی پیچ بکسی را با استفاده از آچار بکس و یا دریل پیچ بازکن بادی یا برقی باز کنید.

مقالات مرتبط:

نحوه ی بستن پیچ ام دی اف

  • Posted by: admin
  • 1400-11-06

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *