پیچ ام دی اف

پیچ ام دی اف

پیچ ام دی اف برای وسایل چوبی علاوه بر طراحی زیبا و ظریف، از قیمت کمتری برخوردار هستند که این موضوع بر جذابیت استفاده از این لوازم می افزاید. برای اتصال وسایل چوبی میتوان از دو طریق استفاده از چسب های چوب و یا استفاده از پیچ مخصوص اتصالات چوبی یعنی پیچ های ام دی اف استفاده کرد.
ما در این مقاله قصد درایم شما را با انواع پیچ  (MDF) که یکی از بهترین اتصالات موجود در بازار برای وصل کردن قطعات چوبی و همچنین تخته های ام دی اف هستند، آشنا کنیم. پیچ ام دی اف در نزد طراحان کابینت نیز به علت کارایی بالا، بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

سایز و قیمت پیچ ام دی اف

پیچ های MDF از نظر ظاهری و شکل و شمایل دارای رنگ جذاب مشکی میباشند. این دسته از پیچ های مخصوص اتصالات چوبی، شباهت زیادی با پیچ های چهارسو موجود در بازار دارند. یکی دیگر از ویژگی های ظاهری ، قد بلند و شیارهای با عمق زیاد است. این خصوصیت در پیچ ها باعث میشود که در هنگام نصب و یا وصل کردن قطعات چوبی به یکدیگر، اتصالات محکمی به وجود بیایند.
به این معنا که طول مناسب و بلند پیچ ام دی اف باعث عمیق شدن اتصال و در نتیجه چسبندگی بیشتر قطعات چوبی میشود. از طرفی شیارهای زیاد و عمیق موجود در ساق پیچ MDF باعث جذب مواد استفاده شده در تخته های چوبی میشود و این موضوع یکی از عوامل موثر در کیفیت و کارایی است.

پیچ ام دی اف

 

پیچ MDF چهار سانتی متری

پیچ ام دی اف ۴ سانتی به قطر ۳٫۹ میلی متر دارای سر تخت و چهارسو است. رنگ این پیچ ها مشکی و از جنس فولاد ( خشک ) هستند. از این پیچ ها جهت اتصال و نصب ورق های ام دی اف در صنعت دکورسازی و کابینت سازی استفاده می شود. پیچ MDF قطر ۳٫۹ شکل و شمایلی شبیه به پیچ های خودکار دارد و استوانه ای شکل است و دارای تعدادی رزوه است. با این تفاوت که فاصله میان رزوه های پیچ خودکار بسیار کم تر از پیچ  ۴ سانت قطر ۳٫۹ میلی متر است.

مواد تشکیل دهنده پیچ MDF

پیچ ام دی اف از نظر جنس به انواع مختلفی دسته بندی میشود. به طور کلی جنس پیچ MDF که در بازار عرضه و تقاضا به فروش میرسد، از جنس برنج، آلومینویم، فولاد و یا دیگر آلیاژهای مناسب این کار هستند. در این میان پیچ هایی که از جنس فولاد هستند فروش بیشتری نسبت به دیگر رقبای خود دارند. از این نوع پیچ بیشتر در مواقعی مثل نجاری و یا محکم کاری قطعات چوب ام دی اف استفاده میشود.
از ویژگی پیچ فولادی میتوان به مقاومت بالا و همچنین استحکام مثال زدنیشان اشاره کرد. دیگر ویژگی این دسته از اتصالات قیمت مناسب و در دسترس بودنشان است. همچنین وجود آن ها در ابعاد متنوع و متناسب با نیاز مخاطبان و کابینت سازان از دیگر خصوصیات بارز این ابزار میباشد. با این تواصیف میتوان گفت پیچ فولادی یکی از باکیفیت ترین و مستحکم ترین نوع پیچ های موجود در بازار است.

خرید پیچ ام دی اف

چگونگی استفاده از پیچ ام دی اف

مهم ترین نکته در انتخاب پیچ ام دی اف، در نظر گرفتن جنس، طول و قطر صفحه چوبی ای که قرار است پیچ MDF در آن قرار بگیرد است. همان طور که گفته شد این دسته از پیچ ها در ابعاد، جنس و ظاهر با هم تفاوت هایی دارند که وجود همین تفاوت ها باعث کارایی بالای آن ها میشود. پیچ انتخابی شما باید کاملا متناسب با ابعاد و جنس چوب تهیه شده انتخاب شود.
دلیل تاکید بر این نکته آن است که اگر پیچ ام دی اف انتخابی متناسب با چوب شما نباشد، با وارد شدن آن باعث ترک خوردگی و یا از بین رفتن کامل تخته چوب میشود. با فرورفتن پیچ در داخل تخته چوب، به علت وجود شیار های عمیق و متعدد، اگر جنس چوب به کار رفته مناسب نباشد باعث از بین رفتن لوازم میشود. همچنین اگر تخته چوب شما از قطر مناسبی برخوردار نباشد، پیچ از طرف دیگر چوب بیرون خواهد آمد و به کل وسیله شما از کارایی خود خارج میشود.

چگونگی کار با پیچ ام دی اف

مهم ترین نکته در کار با پیچ های MDF

یکی از مهم ترین نکاتی که در استفاده از پیچ ام دی اف باید رعایت شود، نحوه قرار گرفتنشان در داخل لوازم چوبی است. برای مثال دو روش بسیار مفید و موثر در این موضوع وجود دارد. روش اول این است که شما قبل از وارد کردن پیچ در داخل چوب، با یک مته مناسب چوب که قطر کمتری از قطر پیچ MDF شما دارد، سوراخی در آن ناحیه ایجاد کنید. این کار باعث میشود تا هنگام وارد شدن پیچ به داخل قطعه چوبی، آسیب دیدگی کمتری اتفاق بیفتد و یا به اصلا به هیچ آسیبی منتج نشود.
روش دومی که مد نظر ما است، یک روش مرسوم و بسیار ایده آل در کار با پیچ ام دی اف میباشد. در این روش شما با استفاده از پیچ گوشتی های شارژی که دارای دکمه تنظیم قدرت موتور هستند، پیچ خود را به تخته چوب متصل میکنید. این راه هم زمان کمتری را از شما میگیرد و هم با صرف انرژی کمتر و سرعت بیشتر به یک نتیجه کاملا مطلوب دست پیدا خواهید کرد.

پیچ ام دی اف یکی از پرکاربردترین و پرمشتری ترین محصولات کارگاه ها و کارخانه جات پیچ سازی به حساب می آید. تولید در ابعاد و اندازه های مناسب، کیفیت و مقاومت بالا، در دسترس بودن و ساختار متناسب برای متصل کردن قطعات چوبی از ویژگی های پیچ MDF به حساب می آید. برای آشنایی بیشتر با دیگر پیچ ها مثل پیچ بکسی و پیچ نوک مته میتوانید به دیگر مقالات ما مراجعه کنید.

تفاوت پیچ خودکار و پیچ های معمولی

نوک پیچ گوشتی کوتاه و بلند ph2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *