پیچ و انواع سر پیچ

پیچ و انواع سر پیچ

پیچ و انواع سر پیچ: تا به حال با اصطلاح ” گیر سه پیچ ” به معنای ” سماجت بیشتر” بسیار برخورد کرده اید، اما این پیچ چیست که در صحبت های روزمره کاربرد فراوانی دارد. در ادامه مطلب به این موضوع خواهیم پرداخت. پیچ و انواع آن برای اتصال دو قطعه با جنس یکسان و یا دو متریال با جنس مختلف به کار می رود. پیچ بنا به نوع استفاده دارای انواع مختلفی می باشد. در ادامه این مطلب شما را بیشتر با موارد ذیل آشنا خواهیم کرد.

پیچ نوعی بست است که مشخصه آن برجستگی های مارپیچی است که دور یک استوانه پیچیده شده است و به آن رزوه می گویند. اغلب پیچ و انواع سر پیچ در جهت عقربه ساعت محکم می شوند که به آن رزوه راست دست می گویند. رزوه های چپ دست در موارد استثنایی مورد استفاده قرار می گیرند مانند پدال سمت چپ دوچرخه. رایج ترین کاربرد پیچ برای محکم کردن اجسام به هم و برای نگه داشتن آن ها می باشد. پیچ ها دارای یک سر با شکلی خاص هستند که برای پیچاندن توسط انواع پیچ گوشتی، آچار و… می باشد و از بدنه پیچ بزرگ تر است و بر روی ساقه پیچ سوار است.

پیچ و انواع سر پیچ

آشنایی با پیچ و انواع سر پیچ

سرپیچ بر اساس نوع استفاده دسته بندی می شود که شامل موارد زیر است:

سر مخفی: برخی از پیچ ها به طور کامل در قطعه کار فرو می رود و با سطح صاف و یک دست می شوند. سر مخفی غالبا به شکل تخت می باشد.

سر ذوزنقه ای: در ین نوع پیچ سطح حامل پیچ افزایش می یابد.

سر نیمه گرد: در مواردی که نیاز به سطح صاف نیست کاربرد دارد. نوعی از سرگرد های واشر دار وجود دارد که برای اتصال ورق های فولادی کاربرد دارد.

سرهای شش گوش: دارای سر شش گوش بوده و در دو نوع رزوه کامل و نیمه موجود می باشند.

پیچ ماسوره ای

پیچ و انواع سر پیچ: پیچ های قدرتی پنج تکه ای هستند که از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند. پیچ‌های ماسوره‌ای دارای یک کلاهک چند ضلعی هستند که به راحتی می‌توان آن‌ها را شناسایی کرد. مدل‌های بلندتر این پیچ‌ها دو ماسوره دارند اما همچنان آن‌ها را پیچ‌های ۵ قسمتی می‌نامند. این پیچ‌ها در مقایسه با پیچ‌های گوه‌ای قدرت بیشتری داشته و در موارد بسیاری به کار برده می‌شوند.

پیچ های گوه ای

پیچ های گوه ای ضد زنگ هستند و جزء پیچ های قدرتی محسوب می شوند. این پیچ‌ها یک گیره در قسمت سر دارند که بدنه‌ی قلاویز شده و مهره را به هم وصل کرده و محکم نگه می‌دارد. این پیچ‌ها قطری معادل ۰.۳۵ اینچ تا ۰.۵ اینچ دارند. پیچ و انواع سر پیچ، پیچ‌های گوه‌ای با سر قرمز اغلب کاربرد زیادی در صنعت دارند. پیچ‌های گوه‌ای ضعیف ‌تر از پیچ‌های ماسوره‌ای بوده و چون تغییر شکل می ‌دهند و کج می‌ شوند در بسیاری از موارد باعث وقوع اشتباهاتی می‌شوند.

پیچ چسب دار

پیچ‌های چسب‌ دار قوی‌ ترین و محکم‌ ترین نوع پیچ‌ها هستند و می ‌توان آن‌ها را بلندترین و بادوام‌ ترین پیچ‌ها نیز نامید. از این پیچ‌ها معمولا در جاهایی استفاده می‌شود که خوردگی فرسایشی دغدغه‌ی اصلی می باشد. اگر قطر سوراخ از قطر پیچ بزرگ ‌تر باشد می‌ توان اطراف پیچ را در نقطه‌ای که وارد سوراخ شده است با چسب مایع مخصوص پوشاند. این پیچ‌ها باید به خوبی نصب شوند در غیر این صورت کارایی ‌شان به اندازه‌ی ضعیف‌ ترین پیچ ها خواهد بود. این پیچ اگر در سطحی فرو رود دیگر امکان خارج کردن آن وجود ندارد.

پیچ های متراکم شدنی

نام دیگر این پیچ به دلیل شباهت زیاد به دکمه، سر دکمه ای می باشد. این پیچ دارای محور جداگانه می باشد که با چکش در محل فرو رفته و در سوراخ محکم می شود. پیچ و انواع سر پیچ: چکش زدن باعث می‌شود که محورهای فاصله‌دار تنها در مناطقی که با سوراخ‌ها در تماس هستند به هم نزدیک شده و بدین ترتیب یک حالت گیره‌ای محکمی بین دیواره‌ی خارجی پیچ و دیواره‌ی داخلی سوراخ به وجود آید. این چسبندگی بین پیچ و سوراخ را چسبندگی فشاری نیز می‌نامند.

پیچ سر مته ای

این پیچ دارای نوک بزرگ و شیاردار است. این پیچ مانند سر مته سطح را سوراخ کرده و در آن فرو می رود. این نوع پیچ در گذشته مورد استفاده زیادی داشته است.

مقالات مرتبط:

پبچ گالوانیزه

  • Posted by: admin
  • 1401-01-01

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *