ویژگی‌های یک پیچ

ویژگی های یک پیچ

در مقاله قبلی درباره‌ی انواع پیچ‌ها صحبت کردیم و متوجه شدیم که هر پیچ در کدام صنایع به کار میرود و چقدر میتواند مهم باشد. آموختیم که توسط چه کسی پیچ طراحی و ساخته گردید. همچنین متوجه شدیم که چگونه پیچ معمولی به خودکار و بعد از آن به نوک مته‌ای تبدیل شد. اکنون میخواهیم دریابیم که این وسیله چند بخش را داراست. همچنین ویژگی‌های یک پیچ چیست؟ با ما همراه باشید تا پاسخ سولات خود را دریافت نمایید.

مشخصات یک پیچ

قبل از گفتن ویژگی‌های یک پیچ، باید برای شما توضیح دهیم که پیچ ها چند نوع هستند و در چند بخش دسته بندی میشوند. پیچ‌ها در دو نوع تمام رزوه و نیم رزوه تولید میشوند. پیچ‌های تمام رزوه به پیچ‌هایی گفته میشود که رزوه آن از نوک تا گل پیچ ادامه دارد. همانطور که متوجه شدید رزوه‌های این پیچ تا نیمه‌های آن ادامه دارد و بقیه‌ی آن بدون رزوه است.

ویژگی های یک پیچ

هر پیچ از اجزای زیر تشکیل شده است:
1. جنس پیچ
2. گل پیچ
3. ساقه
4. رزوه
یکی از مهمترین و بارزترین ویژگی‌های یک پیچ که باید به آن دقت کنیم جنس آن است. پیچ‌ها با جنس‌های مختلفی تولید و به بازار عرضه میشوند. از مهمترین جنس‌هایی که یک پیچ تولید میشود، میتوان به فولاد ضد زنگ، فولاد با ترکیب کربن، گالوانیزه، آهن و آلومینیوم اشاره کرد. اما چگونه باید تشخیص دهیم که این وسیله مرغوب است یا نه؟

کاربرد ‌پیچ‌ها

قبل از آن که به سراغ ویژگی‌های یک پیچ مرغوب برویم، اجازه دهید تا کاربرد پیچ‌ها را برای شما توضیح داده و بیشتر با کارایی پیچ آشنا شوید.اینگونه راحت‌تر میتوانید مروغوب بودن یک پیچ برای تشخیص دهید. کاربرد پیچ ها به دو شکل است.
1. پیچ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های متصل کننده.
پیچ مهره دار.
پیچ های بی مهره
2. پیچ‌های انتقال کننده.

پیچ‌های اتصال کننده

همانطور که در لیست بالا اشاره شده است پیچ‌های متصل کننده به دو نوع تقسیم میشوند که باهم به کاربرد آن میپردازیم.

ویژگی‌های یک پیچ مهره دارد و بی مهره

از ویژگی‌های یک پیچ مهره دار میتوان برای سفت کردن یک طرف محصول استفاده نام برد. برای مثال پیچ ام دی اف که فقط در یک یا چند صفحه فرو رفته و جسم را به خوبی سفت میکنند. نوع بی مهره این وسیله برای سفت کردن دو طرف محصول استفاده میشود. پیچ‌های مهره‌دار که هم از طرف گل پیچ و هم از طرف مهره به خوبی سفت شوند که هرکدام از این قطعه‌ها در دنیای خودشان بسیار مهم هستند.

 جنس پیچ

زمانی که به پیچ نگاه میکنید(فرقی نمی‌کند فولادی باشد جنس‌ دیگر) نوک، لعاب و لبه گل پیچ نباید دارای ترک خوردگی یا لب پر شدگی باشد. یکی دیگر از ویژگی‌های یک پیچ خوب داشتن لعاب یکنواخت است. اگر پیچی که میخرید لعاب یکنواختی ندارد و حالت ترک یا رگه روی آن مشاهده میکنید، آن قطعه نامرغوب میباشد. این یکی از مهترین ویژگی‌های یک پیچ است.
هنگامی که پیچ‌هایی با جنس گالوانیزه، آهن و آلومینیوم خریداری میکنید یک لعاب نقره ای رنگ بر روی پیچ میباشد. جنس این لعاب از گالوانیزه سرد است که پیچ را در برابر عوامل بیرونی مانند آب، باد، خاک، برف و باران و اسیدات جلوگیری میکند. اگر این لعاب به هر دلیلی از بین برود باعث زنگ زدگی و خورده‌شدن این وسیله میشود.

گل پیچ

این بخش بزرگترین قسمت پیچ است. تمام بخش‌های پیچ بسیار مهم هستند و دسته بندی خاصی ندارند. البته میتوان گفت گل پیچ از همه مهم تر است، زیرا اگر گل پیچ شکسته شود دیگر آن پیچ به درد استفاده نمیخورد. یکی از ویژگی‌های یک پیچ تاج آن است، که باید با عملکرد آن مناسب باشد. برای مثل برای پیچ‌های مهره‌ای که بسیار قطور هستند باید تاج شش گوشه داشته باشد نه تاج چهارسو.

ویژگی‌های یک پیچ در ساقه

در پیچ‌های نیم رزوه یک ساقه معمولی به شکل استوانه‌ای طراحی شده است. فاصله‌ی خالی موجود در ساقه پیچ به این منظور ایجاد شده است که فضای اضافی تعبیه شده در قطعه مد نظر را پر نماید. اما پیچ‌های تمام رزوه در ساقه خود فضای خالی ندارند و زمانی به کار میروند که فضای خالی در جسم نیست.

ساقه پیچ

ویژگی‌های یک پیچ در روزه

روزه‌های یک پیچ باید یکنواخت و بُرنده باشد که این مهم‌ترین ویژگی‌های یک پیچ میباشد. رزوه نباید لب پرشدگی داشته باشد، زیرا این اتفاق هم به پیچ آسیب میزند هم به محصول شما. از انواع رزوه‌هایی در بازار استفاده میشود میتوان به موارد زیر اشاره کرد.
3. رزوه ریز
4. رزوه بسیار ریز
5. رزوه درشت
6. هشت رزوه‌ای
7. دوازده رزوه‌ای
8. شانزده رزوه‌ای
9. رزوه دندانه اره‌ای
10. رزوه حلزونی
11. رزوه آمریکایی
12. رزوه چهار گوش

نتیجه گیری

هدف ما این بود تا ویژگی‌های یک پیچ را برای شما شرح دهیم تا به دام جنس‌های غیر مرغوب نیوفتید. اگر به دنبال یک فروشگاه خوب و عالی برای خرید پیچ هستید، فرشگاه ناوک پیچ بهترین فروشگاه اینترنتی است که میتوانید به آن سر بزنید. ابزار آلات موجود در فروشگاه ناوک پیچ تمام ویژگی‌های یک پیچ عالی را دارا است. این فرشگاه 5 سال سابقه فروش حرفه‌ای به صورت اینترنتی را دارد. همچنین با شرکت‌ها تایوانی و چینی همکاری داشته است.

مقالات مرتبط:

تاریخچه پیچ خودکار و مته‌ای

  • Posted by: admin
  • 1400-12-22

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *