همه چیز درباره ی پیچ پرچ

پرچ پرچ

پیچ ها امروزه کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف دارند. پیچ پرچ نیز یکی از محبوب ترین پیچ ها در صنعت مبلمان و چوب می باشد. این نوع پیچ ها معمولا برای اتصالات مخصوص چوب استفاده می شوند. پیچ های پرچ از بهترین پیچ ها برای محکم کاری هستند.

نحوه استفاده از پیچ پرچ

پیچ های پرچ به دلیل نداشتن رزوه باید به صورتی به داخل کار فرو روند که گل پیچ کاملا بر روی سطح پخش شود. این عملیات با استفاده از وسیله و ابزار مخصوص صورت می پذیرد.

از نظر لغوی عمل پرچ کردن به معنای پهن کردن گل پیچ بر روی سطح کار است. این کار به وسیله ی فشار زیادی که به پیچ وارد می شود صورت می گیرد. اتصالاتی که با استفاده از پیچ پرچ به یکدیگر متصل می شوند، معمولا دو ورقه ای هستند که باید دقیقا به یکدیگر بچسبند. این نوع اتصالات به دو دسته تقسیم بندی می شوند. دسته ی اول اتصالات لبه به لبه و دسته ی دوم اتصالات مشترک.

پیچ پرچ

مزیت های پیچ پرچ نسبت به سایر پیچ ها

میخ ها و پیچ های پرچ به عنوان رابط بین دو صفحه و یا هر قطعه ی دیگر قرار می گیرد، بنابراین لازم است مزایای منحصر به فردی داشته باشند که باعث هماهنگی بین اتصال شوند. جنس این پیچ ها یکی از عواملی است که آن ها را از سایر پیچ ها متمایز می سازد.

همچنین ابعاد پیچ پرچ نیز یکی از عواملی است که بر کیفیت کار نهایی تاثیر می گذارد. با در نظر گرفتن شرایط محیطی و ابعاد و اندازه ی قطعه پیچ پرچ مناسب برای کار را انتخاب می کنیم.

یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه نمود مقاومت پیچ پرچ به نسبت قطعه است؛ در صورتی که پیچ مقاومت بیشتری داشته باشد ممکن است ورق تحت فشار از حالت طبیعی خارج شود و کار به کلی دچار مشکل شود.

همچنین سازگار بودن جنس پرچ و قطعه نیز باید با هم سازگار باشند. این هماهنگی باعث عدم بروز مشکلات شیمیایی و زنگ زدگی در ادامه خواهد شد.

یکی دیگر از ویژگی هایی که پیچ باید داشته باشد، در دسترس بودن آن پس از اتصال است. هنگامی که پیچ پرچ به داخل صفحه نفوذ می کند، باید همواره در دسترس باشد تا اگر زمانی نیاز به جداسازی آن بود به راحتی بتوان آن را خارج کرد.

انواع پیچ پرچ

با توجه به نوع کار و نحوه ی قرارگیری پیچ روی کار لازم است نوع آن را مشخص کرد. از این میان پیچ های پرچ که دارای انواع مختلفی هستند گزینه های مناسبی هستند.

پیچ پرچ شانه دار یکی از جایگزین های مناسب برای پیچ های رزوه دار می باشد. قطعاتی که نیاز به حرکت آزادانه دارند و باید به راحتی حرکت کنند بهترین محل برای استفاده از این نوع پرچ ها می باشند.

پیچ پرچ های افشان یکی دیگر از انواع اتصالات امن برای سطوح آسیب پذیر هستند، چرا که با اتصال نسبتا محکمی که ایجاد می کنند، بیشتر برای قطعات اصطلاحا سافت مانند فوم مورد استفاده قرار می گیرند.

شناخت پیچ پرچ چکشی

از این نوع پیچ ها برای ساخت اسکلت ها و فونداسیون های فلزی استفاده می کنند. همچنین یکی از استفاده های گسترده ی این نوع پیچ ها در صنعت کشتی سازی است. اتصال این نوع پیچ ها به شیوه ی گرم و سرد انجام می گیرد. برای محکم کاری بیشتر در صنعت کشتی سازی و قابلیت عدم اکسایش این نوع پیچ ها بسیار گزینه ی خوبی هستند.

دستگاه پرس

گاهی اوقات برای اتصال قطعات فلزی و چوبی باید از پیچ پرچ استفاده نمود. برخی اوقات نیز از این پیچ ها در صنایع پلاستیکی کمک می گیریم. پرچ کردن از آن دسته اتصالات است که با توجه به ویژگی ها و مزیت هایی که دارد، در بین صنعتگران بسیار محبوب است.

دستگاه های مخصوص پرچ ورقه های فلزی به دو نوع دستی و تمام اتوماتیک تقسیم می شوند. ساده ترین نوع این دستگاه ها دستگاه انبر پرچ زن می باشد. این دستگاه با استفاده از فشار کارگر پیچ پرچ را به دخل ورق فرو میکند و اتصال خوبی با ورقه ی زیرین برقرار می سازد.

مقالات مرتبط:

پیچ نوک مته

  • Posted by: admin
  • 1400-12-02

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *