همه چیز درباره تاریخچه پیدایش پیچ ها

تاریخچه پیدایش پیچ ها

 تاریخچه پیدایش پیچ ها: همه ی ما درباره ی گذشته ی اشیا مختلف تا به حال داستان های زیادی شنیده ایم؛ پیچ ها جزو اشیائی هستند که شاید تا به امروز چیزی راجع به تاریخچه ی آن ها به گوشتان نخورده باشد. در این مقاله قصد داریم که با بررسی اسناد و مدارک به تاریخچه ی پیچ ها پی ببریم.

پیچ ها با شروع تشکیل تمدن های ابتدایی بشریت به وجود آمدند؛ همان جایی که بشر تصمیم به اختراع ماشین آلاتی کرد که با استفاده با آن ها زندگی خود را بهتر بگذراند. پیچ ها نیز جزو اختراعات مهمی بود که بعد ها تبدیل به یکی از کاربردی ترین وسایل در صنایع مختلف شد.

 تاریخچه پیدایش پیچ ها

اولین مخترعین پیچ ها در جهان

اولین مخترعین پیچ ها دقیقا آن هایی بدند که ابتدایی ترین جوامع را تشکیل دادند؛ تاریخچه پیدایش پیچ ها یونانیان و مصریان باستان جزو تشکیل دهندگان اولین شهر ها و جوامع بشری بودند. آن ها بعد از اختراع خط و پیشرفت های چشمگیر در علوم تجربی توانسته بودند گامی بلند در جهت پیشرفت انسان ها بردارند.

یونانیان اولین کسانی بودند که پیچ های بدون رزوه را کشف کردند و با استفاده از آن می توانستند گاری را به اسب ببندند. همچنین با استفاده از این پیچ ها لولای در درست می کردند و هزاران کار دیگر را توانستند با این پیچ ها رفع و رجوع کنند.

کم کم با پیشرفت بیشتر بشر، آن ها دریافتند برای بالا بردن سطح کیفی و مقاومت کار می بایست از مواد اولیه ای به جز چوب استفاده کنند.

تا قبل از این بیشتر پیچ ها چوبی بودند و کاربرد آن ها شبیه به ابزاری به نام گوه بود. اما با کشف و استخراج فلزات علل الخصوص آهن، مس و برنج انسان ها به ساخت ابزار آلات و پیچ های فلزی روی آوردند.

فرضیه های بسیار مبنی بر اختراع پیچ اولیه توسط سناخرایب پادشاه آشور و یا ارشمیدس دانشمند و فیلسوف یونانی مطرح شده است. به نظر می رسد با توجه به اسناد و مدارک موجود فرضیه ی ساخت پیچ توسط ارشمیدس محتمل ترین گزینه می باشد.

پیچ ها در قرون وسطی به چه شکل بودند؟

از آن جایی که اروپائیان در دوران قرون وسطا پیشرفت های چشمگیری کردند، تاریخچه پیدایش پیچ ها را نیز به عنوان یکی از یراق آلات بسیار مهم و کارآمد برای خودشان در صنایع مختلف به کار بردند. این ابزار در آن زمان به منظور بستن درب بطری ها و محکم کردن آن ها به کار می رفت. تا اواسط قرن 19 پیچ ها کاربرد آن چنانی در صنایع نداشتند و در ادامه در صنایعی مانند چرخ سازی و کشتی سازی مورد استفاده قرار گرفتند.

 تاریخچه پیدایش پیچ ها در اروپا

اروپائیان در سال های قرون 18و19  به دنبال پیشرفت های چشمگیری که در صنعت و استخراج از معادن مختلف داشتند؛ همچنین نفوذ و استعماری که بر روی کشور های آسیایی و آفریقایی اعمال می کردند، توانستند با اهرم قدرت که در دست آن ها بود در صنعت پیچ نیز نوآوری کنند.

برادران رایت( ژاب و ویلیام) با همکاری هم در سال 1760 اولین دستگاه تولید ابتدایی پیچ ها را بسازند. این دستگاه به منظور مبدل کردن پیچ های خراب و هرز به پیچ های با کیفیت و کارآمد استفاده می شد. این دو برادر تا سال 1776 موفق به راه اندازی کارخانه تولید پیچ چوب نشدند.

تجارت برادران رایت به زمین خورد اما مالکان جدید به آن رونق بخشیدند و در سال 1780، به تولید روزانه 16000 پیچ در روز فقط توسط 30 کارگر رسیدند. این نوع تولید با توجه به زمان خود نوعی انقلاب در زمینه ی تولید محسوب می شد. در سال 1777 یک ابار ساز انگلیسی به نام جسی رامزدرن در حالی که بر روی مشکل بریدن پیچ ها تحقیقاتی انجام می داد و کار می کرد؛ موفق به ساخت اولین دستگاه تراشکاری مخصوص پیچ شد.

مقالات مرتبط:

پیچ نوک مته

  • Posted by: admin
  • 1400-11-11

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *