مشخصات جنس پيچ ام دي اف

مشخصات جنس پيچ ام دي اف

مشخصات جنس پيچ ام دي اف: همانطور که در مقاله‌هاي قبلي به درباره‌ي پيچ ام دي اف صحبت کرده‌ايم مي‌دانيم که پيچ ام دي اف براي بيشتر براي چوب ام دي اف کاربرد دارد، علت آن هم اين است که چوب ام دي اف يک تکه نمي‌باشد و از چوب خورده‌ها درست مي‌شود. اين چوب هم مزايا و هم معايبي دارد، سبکي، انعطاف پذيري، جا به جايی راحت به علت سبکي از مزاياي اين چوب است ولي بزرگ ترين عيب چوب ام دي اف اين است که چون از خورده چوب درسته بسيار ظريف مي‌باشد.

پس جنس پيچ بسيار براي ما مهم است، زيرا اگر جنس پيچ بد باشد هم پيچ شکسته و هم چوب را خراب مي‌کند و پيچ ديگري هم نميتوان بر روي شيار يا سوراخ ايجاد شده بست، مهم تر از آن ظاهر چوب مخصوصا اگر در نماي خانه باشد بسيار زشت مي‌شود. اگر دقت کرده باشيد همه اين‌ها فقط و فقط بخاطر جنس يک پيچ معمولي بود.

پیچ ام دی اف

مشخصات جنس پيچ ام دي اف و انواع آن

جنس پيچ ام دي اف بسيار مختلف مي‌باشد زيرا کشورهاي مختلفي اين پيچ را توليد کرده و مي‌کنند ولی جنس های تایوانی و چینی از همه معروف تراند. معروف ترين جنس اين پيچ فولادي و به رنگ‌های مشکي تيره و مشکي روشن تولید می‌شود که بخاطر مستحکم و بادوام بودن اين پيچ بیشتر از اين جنس استفاده‌ مي‌شود. این پیچ براي نصب سازه‌هاي MDF گزينه مناسب و مقرون به‌صرفه است. استفاده از پيچ‌هاي سياه رنگ معمولا براي چوب ام دي اف استفاده مي‌شود که در اندازه‌هاي مختلف و در بازار به‌ وفور وجود دارند. متريال پيچ‌ها معمولاً از کربن تولید و عرضه می‌شود. آچار پيچ‌گوشتي اين سبک از پيچ‌ها به‌راحتي در دسترس هستند. از اين پيچ‌ها براي ساخت سازه‌هاي چوبي که از چوب‌هايي نرم مانند نراد (سفيد روسي) ساخته شده‌اند که الان در تمام چوب‌ها به کار مي‌روند.

اما معروف ترين جنس آن جنس گالونيزه‌ي آن مي‌باشد که به خاطر نقره ای رنگ بودن اين پيچ معروف است، اين پيچ به در طول هاي متفاوت در همه جا پيدا مي‌شود و از نوع فولادي این محصول ارزان تر است. نوع ديگر اين پيچ از جنس آلومينيومي مي‌باشد، این پيچ فقط و فقط به خاطر ارزان بودن آلومينيوم نسبت به گالوانيزه قیمت پایین تری دارد وگرنه فرقي بين جنس آلومينيومي و گالوانيزه وجود ندارد.

ميزان سختي پيچ ام دي اف MDF

پيچ ام دي اف با رزوه ها عمیق و نوکی تيز توليد شده است، در جنس هاي آهني و هم در جنس هاي فولادي کربن آن با درصد متوسط ساخته مي‌شوند. پيچ ام دي اف براي ورود به داخل سطح ام دي اف به تلاش زيادی نيازي نیست ولي از آنجا که در بيشتر مواقع اتصال پيچ‌ها توسط دستگاه دريل شارژي و با سرعت و دقت بالا انجام مي‌گيرد درجه سختي آن را بالا مي‌برد. اين سخن در مورد پيچ ام دي اف با بالا بردن درجه کربن و حرکت از آهن به سمت فولاد انجام مي‌گیرد. پيچ ام دي اف MDF در کل از پيچ‌هاي در صنايع سبک محسوب مي‌شود و با پيچ شش گوش و آلن که در اتصالات ماشين آلات صنعتي مورد استفاده قرار مي‌گيرند نمي‌توان مقايسه کرد.

معيارهاي کيفيت سنجي پيچ ام دي اف MDF

بررسي پيچ ام دي اف MDF هم مي‌‌تواند شامل بررسي ظاهري باشد، مهمتر از همه بررسي کيفي عملکرد و مشخصات مکانيکي آن بايد باشد. از ديد ظاهري پيچ ام دي اف MDF بايد دنده‌هاي تيز، برنده و بدون آسيبی را دارا باشد و روي سطح پيچ ام دي اف MDF ترک، شکست خوردگي يا خراش ديده نشود. ولي با اين حال در هنگام رعايت کليه‌ی فاکتور‌هاي ظاهري پيچ ام دي اف MDF فاکتور‌هاي مکانيکي شامل جنس و آلیاژ فولادي متناسب، تنسايل مقاومتي را هم باید داشته باشد، البته اگر مقاومت متناسب را نداشته باشد از ديد کيفي در رده پايين قرار مي‌گيرد.

پیچ چوب

مشخصات جنس پيچ ام دي اف و پوشش آن

از جايي که پيچ ام دي اف MDF در داخل چوب‌هاي ام دي اف با ساختار چوب سر و کار دارد معمولا در معرض آسيب‌هايي مانند آسيب‌هاي اسيدي و رطوبتي در محيطي قرار نمي‌گيرد، زيرا در آن موقعيت بافت ام دي اف سريعتر از پيچ ام دي اف در معرض تجزيه و پوسيدگي قرار مي‌گيرد. ولي آنچه در بازار نام پيچ ام دي اف MDF يافت مي شود، به رنگ مشکي يا به رنگ نقره اي است، که در هر دو مورد نيز داراي يک پوشش اوليه براي مقاوم سازي ابتدايي در برابر خورنده‌ها دارد. دو نوع پوشش سطحي نقره اي و مشکي پيچ ام دي اف MDF به قرار زير هستند:

پيچ ام دي اف MDF گالوانيزه: که به رنگ نقره اي يافت مي‌شود و پوشش سطحي با مقاومت حداقلي از حالت آبکاري گالوانيزه سرد مي‌باشد. اين پوشش سطحي اوليه در صورتي که پيچ ام دي اف MDF دچار خراش نشده باشد حالت محافظتي خود را حفظ مي‌کند.
پيچ ام دي اف MDF فسفاته: که به رنگ سياه است و طي عملياتي رويه‌ي فلز پيچ ام دي اف MDF را فسفاته مي‌کنند که حالت يک پوشش محافظ در برابر خورنده‌ها عمل مي‌کند.

اين دو پوشش سطحي براي پيچ ام دي اف MDF پوشش‌هاي نسبتا ضعيفي نسبت به روش‌هاي ديگر آبکاري سطحي پيچ‌هاي صنعتي محسوب مي‌شوند.

مقالات مرتبط:

نوک پیچ گوشتی کوتاه و بلند ph2

نوک پیچ گوشتی بکس سه هشتم بلند

  • Posted by: admin
  • 1400-12-06

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *