مته ی مورد استفاده در سوراخکاری ام دی اف

سوراخکاری ام دی اف

همه ی ما با دریل و مته آشنایی داریم و می دانیم که یکی از راه های اصلی برای سوراخکاری با پیچ ام دی اف همین وسیله است. این وسیله با ایجاد سوراخ های متناسب با قطر پیچ باعث آن می شود که پیچ به راحتی در جای خودش فیکس شده و محکم تر شود.

مته ی مورد استفاده برای سوراخکاری ام دی اف با سایر مته ها کاملا متفاوت است؛ این مته ها انواع مختلفی دارند و برای قطر های مختلف تعبیه شده اند. در ادامه به برسی انواع مختلف مته های مخصوص سوراخکاری ام دی اف می پردازیم.

سوراخکاری ام دی اف

انواع مته ها برای سوراخکاری ام دی اف

مته ها به طور کلی در انواع و ابعاد مختلفی به منظور کار های مختلفی ساخته می شوند؛ هر کدام از این مته ها کاربرد های مختلفی دارند. در صنعت چوب و ام دی اف مته های مختلفی به منظور عملیات های متنوع طراحی شده اند. امروزه با پیشرفت صنعت و تکنولوژی، دست صنعتگران برای انجام هر گونه تغییر و طراحی باز شده است و آن ها می توانند با استفاده از وسایل و ابزار مشخص تغیرات خود را به خوبی در کار اعمال کنند.

مته ی معمولی برای سوراخکاری ام دی اف

به منظور سوراخکاری های دقیق انجام می شود؛ ما برای انجام عمل سوراخکاری و دقت در این کار باید مته ای مناسب با پیچ خود استفاده کنیم. این نوع مته ها معمولا در اندازه و قطر های متنوع وجود دارد. جنس این مته ها معمولا فولاد یا آهن است و مقاومت آن ها در امر سوراخکاری بسیار بالاست.

نکته ی قابل توجه درباره ی این مته ها این است که برای انجام بهتر کار و همچنین جلوگیری از داغ شدن آن ها از آب برای خنک کردن آن ها استفاده می کنیم. این مته ها در حین کار به علت اصطکاک زیادی که با سطح چوب دارند گرم شده و اگر آن ها خنک نکنیم، ممکن است مته بشکند.

مته خزینه برای سوراخکاری ام دی اف

عملیاتی که برای ایجاد محل استقرار واشر و گل پیچ های ام دی اف روی سوراخ انجام می شود به اصطلاح خزینه کاری نامیده می شود؛ این عمل با استفاده از ابزاری به نام مته خزینه انجام می شود. این کار به منظور پنهان نمودن جای پیچ در درون چوب ام دی اف انجام می شود و باعث زیبایی بخشیدن به کار می شود. در عملیات سوراخکاری ام دی اف به وسیله ی مته و ابزار خزینه کاری، نجار مته را به صورت خطی و دورانی حرکت می دهد.

نجار باید با تکیه بر تجربه و انجام محاسبات دقیق متناسب با سایز سوراخ مدنظرش، عملیات سوراخکاری با استفاده از مته ی خزینه را انجام دهد. کیفیت حفره ی به وجود آمده در عملیات خزینه کاری به نسبت سایر مته ها بهتر است؛ چرا که در این عملیات کوتاه بودن طول ابزار و نیز زیاد بودن تعداد لبه ی برنده عامل افزایش کیفیت کار است.

مته ی مخروطی و کاربرد آن

این نوع مته ها در سوراخکاری ام دی اف به مته ی پله ای یا مخروطی معروف هستند؛ مته های مخروطی یکی از انواع پر کاربرد مته برای سوراخکاری در صنایع فلز و چوب می باشد. به دلیل خصوصیات ظاهری که دارد به مته ی کاجی نیز معروف هستند.

روی مته های مخروطی پله هایی وجود دارد که نشان دهنده ی سایز بندی آن است؛ در واقع این مته ها کارایی چند مته را باهم دارد. قطر سوراخ مد نظر نجار با اعدادی که روی مته حکاکی شده مشخص می شود.

مته ی برگی در سوراخکاری ام دی اف

مته برگی یکی دیگر از ابزار سوراخکاری ام دی اف است که در انواع گوناگون یافت می شود. این مته که یکی از جالب ترین مدل های مته ها است، کاربرد های زیادی در صنعت چوب و ام دی اف نیز دارد.

شباهت هایی به نوع دیگر مته های سوراخکاری که به آن مته ی گازور می گویند دارد؛ توجه به این نکته که وجود این دو مته ی مشابه برای سوراخکاری به این معنا نیست که هر کدام می توانند جای یکدیگر را بگیرند، بلکه بدین معناست که در صنعت چوب و ام دی اف دایره ی ابزار و یراق آلات بسیار گسترده است.

مقالات مرتبط:

پیچ سر مته

  • Posted by: admin
  • 1400-11-13

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *