قیمت پیچ و مهره

قیمت پیچ و مهره

قیمت پیچ و مهره در بازار

قیمت پیچ و مهره تابع فاکتورهای مختلفی می باشد. از جمله جنس و متریال پیچ و مهره، تیراژ تولید، سایز و اندازه پیچ و مهره ها ، استاندارد های مرسوم تولیدی کارخانه ها و بازار کشورها ، دقت تولید پیچ و مهره ، گرید ها وکلاس های مختلف تولید پیچ و مهره ، نیاز به عملیات حرارتی و نوع عملیات حرارتی مورد نیاز، نیاز به پوشش کاری و نوع پوشش مورد نظر، برند و کیفیت کارخانه سازنده پیچ و مهره ، کشور سازنده پیچ و مهره همه و همه در تعیین قیمت پیچ و مهره تاثیر مستقیم دارند.

قیمت پیچ و مهره

جنس و متریال پیچ و مهره

عامل اصلی تعیین کننده قیمت پیچ و مهره ، جنس و متریال بکار رفته در تولید آن می باشد. در تولید پیچ و مهره ها آلیاژ های مختلف از فلزات گوناگونی ، در گرید های مختلف استفاده می شود که هر یک دارای خواص بسیار متعددی از جمله سختی ، استحکام کششی ، استحکام تسلیم ، مقاومت به خوردگی در برابر عوامل محیطی وشیمیایی ، مقاومت به ضربه و سایش و … هستند که با توجه به طراحی سازه ، انتخاب و مورد استفاده قرار می گیرند.

از جمله متریال روتین در ساخت پیچ و مهره ها می توان به متریال:

آهن با قیمت حدود 0.5 دلار (گریدهای 4.6 – 4.8 – 5.6 – 5.8 – 6.8 و … )

انواع فولاد های کم کربن با قیمت حدود 1 دلار ( گرید های 8.8 – 10.9 و … )

انواع فولادهای آلیاژی با قیمت 1.2 دلار (گرید های 12.9 B7- B16 –B7M و ….)

انواع استنلس استیل با قیمت جهانی 2 دلار به بالا ( B8 – B8M – A2-70 – A4-80 و …)

انواع فولاد های نسوز با قیمت جهانی حدود 7 دلار (گرید 309-310 و 000)

انواع اینکونل ها ( پیچ اینکونل 620 – 600 – 625 و .. ) جهت مقاومت در محیط های اسیدی ، دما و فشار بالا با قیمت بالای 60 دلار برای هر کیلو

پیچ و مهره های مس با قیمت میلگرد مسی حدود 6 دلار

انواع پیچ و مهره های آلومینیوم با قیمت متریال حدود 3 دلار

هزینه پیچ و مهره استیلبه دلیل بالا بودن میزان قیمت بازار جهانی انواع استیل به میزان قابل توجهی از قیمت آهن و فولاد ، از پیچ و مهره آهنی وپیچ و مهره خشکهبیشتر می باشد. در بین پیچ و مهره های فولادی مواردی که گرید بالاتر دارند نیاز به عملیات حرارتی کنترل شده و دقیق تری دارند و به نسبت قیمت بالاتری دارند. از این رو پیچ گرید 10.9 قیمت بالاتری از پیچ گرید 8.8 (پیچ خشکه ) دارد.

سایز و اندازه پیچ و مهره

آچار خور پیچ می تواند ، شش گوش ، آلنی ، پیچ گوشتی خور دو سو و چهارسو ، اچارخورهای خاص و یا گرد باشد که هر کدام از آنها پروسه قالب سازی و تولید خاص با دستگاه های متفاوت را پیش روی دارند به عنوان مثال تنکنولوژی قالب و دستگاه های تولید پیچ آلن پیچیده تر و گرانتر از قالب و دستگاه های تولیدی پیچ سر شش گوش می باشد. سایز و اندازه پیچ و مهره تولیدی عامل بعدی در قیمت خرید پیچ و مهره می باشد ، در واقع هر چقدر قطر،طول و وزن پیچ و مهره تولیدی بیشتر باشد به دلیل استفاده از متریال بیشتر قیمت تمام شده بالاتر خواهد بود.

نوع رزوه ها نیز باید تعیین شوند که معمولا دو نوع دنده میلیمتر و دهنده اینچی (دنده ریز و دنده درشت) در پیچ و مهره ها پر مصرف ترین دنده ها هستند دقت رزوه زنی و نوع رزوه و عملیات رزوه زنی گیج خور بودن رزوه و … نیز تاثیر مستقیمی بر قیمت خرید پیچ و مهره خواهد داشت.

قیمت پیچ و مهره در سفارش مشتری

هر چقدر تیراژ تولید پیچ و مهره ها بیشتر باشد با توجه به سرشکن شدن هزینه های قالب سازی و تغییر خط تولید ، قیمت پیچ و مهره کمتر خواهد بود.در مقابل با کم شدن تیراژ سفارش هزینه های تولیدی افزایش و قیمت پیچ و مهره های تولیدی افزایش می یابد.

عملیات حرارتی پیچ و مهره ها

پیچ و مهره های فولادی در جهت افزایش خواص مکانیکی از جمله افزایش سختی ، افزایش تنسایل و استحکام کششی ، افزایش مقاومت به سایش ، افزایش چقرمگی و مقاومت به ضربه و… تحت عملیات حرارتی با سیکل های مختلف قرار می گیرند. با توجه به گرید پیچ و مهره ها نوع عملیات حرارتی ، تعداد سیکل های عملیات حرارتی ، دستگاه ها و ماشین آلات فرایند عملیات حرارتی پیچ و مهره ها متفاوت خواهد بود که خود باعث کاهش و یا افزایش هزینه تمام شده عملیات حرارتی و در نهایت خرید پیچ و مهره می شود.

به عنوان مثال هزینه عملیات حرارتی گرید 10.9 به علت دقت بالاتر و حساسیت بیشتر این پیچ ها نسبت به گرید 8.8 (خشکه) بیشتر است . یا هزینه عملیات حرارتی گرید L7 نسبت به گرید B7 به علت حساسیت بیشتر گرید L7 و الزام تست ضربه این گرید ، نیاز به مراحل بیشتر عملیات حرارتی و در نتیجه هزینه بالاتر عملیات حرارتی برای پیچ ام دی اف و استاد بولت های L7 را شامل خواهد شد.

نوع پوشش پیچ و مهره

پیچ و مهره ها با توجه به شرایط محیط و شرایط کاری محل مورد استفاده جهت جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی در مقابل عوامل خورده پوشش کاری می شوند.

انواع پوشش پیچ و مهره ها

پوشش داکرومات

2- پوشش گالوانیزه سرد

3- پوشش گالوانیزه گرم

4- پوشش کادمیوم

5- پوشش تفلن (سرامیک) یا PTFE

6- نیکل کروم

7- فسفاته

8- سیاه کاری (بلاک اکسید)

9- خود رنگ (بدون پوشش)

هر یک از پوشش های بالا مقاومت خاص خود را در برابر عوامل خورنده ایجاد می کنند و با توجه به شرایط محیط استفاده انتخاب می شوند. در پوشش های بالا، پوشش پیچ و مهره PTFE بالاترین هزینه ، پوشش داکرومات و گالوانیزه گرم هزینه متوسط و پوشش گالوانیزه سرد نسبت به پوشش داکرومات و PTFE ارزانتر می باشد ، پوشش فسفاته و سیاه کاری نیز به صورت پیش فرض در پیچ نوک مته و مهره های گرید 8.8 و پیچ و مهره های گرید 10.9 و پیچ و مهره های گرید 12.9 اعمال می شوند. در تولید پیچ و مهره های گرید پایین تر و پیچ و مهرهای آهنی معمولا پیچ و مهره ها به صورت خود رنگ بدون پوشش محافظ عرضه می شوند.

قیمت پیچ و مهره و کیفیت ساخت آن

کیفیت ساخت پیچ و مهره تاثیر بسیار بالایی بر قیمت پیچ و مهره ها خواهد داشت.پیچ و مهره های بازاری و درجه چندم تولیدی این کارخانه ها در مغازه ها و بازار عرضه می شود. این پیچ و مهرها معمولا با مواد اولیه نامرغوب از کارخانه های فولاد سازی درجه چندم تهیه و معمولا با قالب های مستهلک تولید می شوند . تمامی این موارد باعث می شود قیمت پیچ و مهره تولیدی کمتر ، و متعاقبا با قیمت پایین تری به فروش برسند.

مقالات مرتبط:

پیچ بکسی

  • Posted by: admin
  • 1401-01-25

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *