عوامل انتخاب نوع پیچ

نوع پیچ

عوامل موثر انتخاب نوع پیچ

یکی از مهمترین فاکتورها در انتخاب نوع پیچ نوع کاربری و صنعتی است که پیچ و مهره در آن به کارگرفته می شود. برای اینکه بتوان نوع پیچ مناسبی انتخاب کرد باید ابتدا تعیین کنید که ابزار نصب پیچ مورد نیاز شما ابزار مربوط به پیچ شش گوش است و یا استاد بولت، آلن، سر مته ای، ماشینی، پیچ چوب و …. اگر پیچ برای صنایع فلزی سنگین و فولاد انتخاب می شود گزینه پیش روی شما پیچ های شش گوش، آلن و استاد بولت ها هستند. در صنایع ساختمانی پیچ های شش گوش کلاس 10.9 ، 12.9 و شش گوش استحکام بالا ASTM A325, ASTM A490 همراه با مهره ها و رول بولت ها هستند که بیشترین استفاده را دارند.

نوع پیچ

در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی استاد بولت ها استاندارد ASTM A193 B7, B8, B16 هستند که کاربرد بسیار گسترده ای در اتصالات خطوط انتقال سیال برای اتصالات فلنج ها دارند. در صنعت آب و فاضلاب نوع پیچ های شش گوش کلاس 8.8 و استاد بولت ها با آبکاری های مختلف هستند که کاربری وسیع دارند. در صنایع ماشین آلات پیچ های شش گوش کلاس 8.8 و 10.9 کاربرد فراوان دارند.

انتخاب نوع پیچ و مهره از نظر ابعاد

مهمترین فاکتور در انتخاب ابعاد نوع پیچ و مهره بار وارده، تنش برشی، پیچش و محاسبات دینامیکی حرکت و ضربه می باشد. محاسبه بار وارده به سطح مقطع پیچ بسته به اینکه در خرپا استفاده میشود یا قاب، استفاده صرفا استاتیکی است یا دینامیکی، پیچ و مهره در معرض ضربه قرار دارند یا خیر، فرکانس اعمال بار یا ضربه به چه میزان است، رزونانس اتفاق می افتد یا خیر انجام می گیرد که یک پروسه کاملا مهندسی است.

توجه به استاندارد تولید در ساخت پیچ

استاندارد تولید پیچ و مهره ها تعیین کننده عواملی همچون: جنس نوع پیچ و مهره، ابعاد گل پیچ، طول رزوه، گام پیچ، عمق رزوه ، متریال تشکیل دهنده پیچ و عملیات حرارتی و… می باشد. پس باید برای انتخاب استاندارد تولید پیچ سه فاکتور:کاربری پیچ، بار اعمالی و شرایط دمایی محیط توجه داشت. همچنین نوع کاربری نوع پیچ تعیین می کند که پیچ و مهره دنده ریز هستند یا درشت، نیم دنده هستند یا تمام دنده، گل ریز یا گل درشت که هر یک در استاندارد های مختلفی آورده شده اند. باراعمالی محاسبه شده با در نظر گرفتن ضریب اطمینان بسته به درجه اهمیت و امنیت می باشد و انتخاب تنش تسلیم، تنسایل، افزایش طول و غیره طبق جداول استاندارد های مختلف انتخاب می شود.

معمولا نوع پیچ و مهره های استاندارد ASMT A320L7 برای کاربری تا دمای منفی 65 درجه سانتی گراد هم مناسب هستند. این در حالی است که بسیاری از استاندارد های تولید دیگر در این دما دچار شکست شده و بر اثر ضربه پیچ می شکند. پیچ و مهره استاندارد A453 مقاومت حرارتی بسیار بالایی دارد و ضریب انبساط آن تحت حرارت کم بوده و برای استفاده در شرایط بسیار گرم کوره ها، موتورخانه ها و غیره مناسب است. علاوه بر آن استاندارد تولید پیچ و مهره مشخص کننده جنس و متریال بکار رفته در آن از فولاد کم کربن، پر کربن، فولاد هواخور، استنلس استیل، تیتانیوم و … نیز می باشد.

مقالات مرتبط:

پیچ ام دی اف

پیچ نوک مته

  • Posted by: admin
  • 1401-01-23

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *