تفنگ میخکوب آهن

تفنگ میخکوب آهن

از زمان های بسیار دور تا همین امروز، انواع میخ کاربرد فراوانی داشته اند. پیشرفت علم و تکنولوژی در طی این سالیان دراز باعث شده تا شاهد تولید انواع جدید میخ باشیم. این محصولات جدید می توانند برای ما مزایای زیادی را به همراه داشته باشند. تفنگ میخکوب آهن یکی از این محصولات جدید است. تفنگ میخکوب به استفاده کنندگان خود اجازه می دهد تا انواع اتصالات را روی سطوح مختلف به راحتی انجام دهند. البته برای کار بر روی آهن باید سراغ تفنگ میخکوب آهن بروید. در ادامه این مطلب از سایت قصد داریم توضیحات بیشتری را در این زمینه ارائه دهیم و نحوه کار تفنگ میخکوب آهن، انواع این محصولات و سایر موارد مربوط به آنها را با هم مرور کنیم.

تفنگ میخکوب آهن

آشنایی با تفنگ میخکوب آهن

تفنگ میخکوب آهن یکی از بهترین ابزارهای کاربردی برای شرایطی است که نیاز به میخ کاری روی سطوح آهنی را دارید. با استفاده از این ابزار به شما اجازه می دهد تا با سرعت بسیار بیشتری بتوانید روند میخ کاری یا انجام اتصالات گونان را انجام دهید. این محصولات دارای بخش های مختلفی هستند که هر کدام از آنها در شرایط کاری، عملکرد خاص خود را دارند.

شناخت هر کدام از این قسمت ها و وظایفی که برعهده دارند اجازه می دهد تا به شکل دقیق تری روند کاری تفنگ میخکوب را درک کنید. می توان گفت اصلی ترین این بخش ها، میخ و چاشنی تفنگ میخکوب هستند که حتما توضیحاتی را در خصوص آنها نیز با شما در میان خواهیم گذاشت.

تفنگ میخکوب آهن چگونه کار می کند؟

روند کار تفنگ میخکوب تا حد بسیاری زیادی به تفنگ های معمولی شباهت دارد. زمان که تفنگ میخکوب آهن را روی سطح فلزی مورد نظر خود می گذارید و ماشه آن را فشار می دهید، یک سنبه به بخش انتهایی چاشنی برخورد می کند. همین باعث ایجاد انفجاری خواهد شد که میخ را به سمت بیرون پرتاب می کند. پس قدرت سوراخ کنندگی میخ تا حد زیادی به نوع چاشنی و قدرت انفجار آن بستگی دارد.

برای انجام میخ کاری روی آهن علاوه بر این باید در نظر داشته باشید که سراغ میخ و چاشنی مخصوص این کار بروید. چرا که نمونه های دیگر میخ و چاشنی مورد استفاده برای بتن، قابلیت فرو رفتن در تمامی سطوح آهنی را ندارند. این موضوع علاوه بر این که روند کار را با مشکل مواجه خواهد کرد و تاثیر منفی روی نتیجه نهایی دارد؛ باعث آسیب دیدن تفنگ میخکوب نیز خواهد شد.

آشنایی با بخش های مختلف تفنگ میخکوب آهن

تفنگ میخکوب آهن از آنجایی که در شرایط کاری دشواری قرار دارد، باید به گونه ای طراحی و تولید گردد که توانایی تحمل فشار، ضربه و انفجار را از خود نشان دهد. اولین و مهمترین بخش یک تفنگ میخکوب آهن در زمان کار، چاشنی است. چاشنی های تفنگ میخکوب تا حد زیادی به چاشنی های تفنگ جنگی شبیه هستند. اما با غلافی متفاوت در اختیار شما قرار می گیرند و از طرفی گلوله ای در کار نیست. کالیبر این محصولات 22 می باشد و از همین رو دارای قطر 5.6 میلیمتر هستند.

وقتی دست خود را روی ماشه تفنگ میخکوب قرار داده و آن را فشار می دهید، یک پین (سنبه) به بخش انتهایی چاشنی که پرایمر نام دارد ضربه می زند. همین ضربه تامین کننده نیروی اولیه برای انفجار می باشد. بعد از انفجار گاز ناشی از آن نیاز به انبساط دارد و از همین رو می تواند پیستون را به حرکت در بیاورد. پیستون نیز قدرت انفجار را به میخ انتقال داده و با فشار زیادی آنها از دستگاه به سمت بیرون پرتاب می کند.

البته این قسمت ها را صرفا می توان قسمت های عملیاتی نامید. بقیه بخش ها مانند دسته، سیستم ماشه، نازل هدایت کننده میخ و… نیز تاثیر زیادی روی عملکرد نهایی تفنگ میخکوب آهن خواهند داشت. البته بسته به نوع تفنگ میخکوب، بخش های مختلف آن متفاوت خواهد بود. پس برای درک بهتر قسمت های تشکیل دهنده این محصولات، باید به نمونه های مختلف آنها بیشتر آشنا شوید. به همین دلیل در ادامه نگاهی به انواع این تجهیزات می اندازیم.

آشنایی با انواع تفنگ میخکوب آهن

در یک دسته بندی کلی انواع مختلف تفنگ میخکوب را بر اساس نیروی محرکه آنها می توان در گروه های متفاوتی قرار داد. یکی از پرکاربردترین نمونه های تفنگ میخکوب آهن، تفنگ میخکوب دارای میخ و چاشنی است که نیروی محرکه خود را از ماده منفجره درون چاشنی به دست می آورد. نمونه دیگری از این محصولات که آنها نیز کاربرد فراوانی دارند میخکوب بادی میباشد. اما نباید این نکته مهم را فراموش کنید که انواع میخکوب بادی معمولاً از قدرت کافی برای انجام اتصالات گوناگون روی آهن برخوردار نیستند.

نمونه های برقی تفنگ میخکوب نیز قدرت مورد نیاز برای پرتاب می شود با استفاده از الکتریسیته و برق شهری تامین می کنند. اما در این دسته بندی ها جدیدترین نمونه این محصولات، میخکوب شارژی است که وظیفه فعال سازی چاشنی در آن بر عهده باتری می باشد و از طریق یک جرقه، گاز درون محفظه مخصوص منفجر شده و نیروی لازم برای پرتاب میخ را تامین میکند. البته باید در نظر داشته باشید که بسیاری از افراد فعال در صنایع مختلف ترجیح می دهند تا از تفنگ میخکوب قابل استفاده به همراه میخ و چاشنی روند میخ کاری بر روی آهن را انجام دهند.

آشنایی با انواع میخ

نوع میخ استفاده شده بر روی تفنگ میخکوب برای اتصالات آهنی اهمیت بسیار زیادی دارد. امروزه به طور کلی بر روی این تجهیزات دو نوع میخ خاص مورد استفاده قرار می گیرند که می خرد شده و میخ نفوذی می باشند. در ادامه توضیحات بیشتری را در خصوص این دو محصول ارائه خواهیم داد:

میخ رزوه شده

میخ های رزوه شده معمولاً دارای دو قسمت اند که عبارت است از یک قسمت صاف و یک قسمت رزوه شده؛ بخش صاف این میخ داخل سطح آهنی نفوذ خواهد کرد و بعد از انجام اتصالات به چشم نخواهد آمد. قسمت رزوه شده آن نیز بعد از اتصال برای شما قابل رویت است و وجود رزوه ها باعث می شود تا بتوانید سازه های مختلف را بر روی آن پیچ کنید.

میخ نفوذی

میخ نفوذی دارای ساختار ساده تری است و شباهت زیادی به میخ های معمولی دارد. این میخواد دارای کلاهکی هستند که قطر آن بین ۱.۴ تا ۳.۸ اینچی می باشد. در بسیاری از موارد می بینیم که برای انجام اتصالات به شیوه موثر تر از واشرهای پلاستیکی به همراه میخ ها استفاده می شود.

مقالات مرتبط:

خرید پیچ ام دی اف

انواع پیچ نوک مته

  • Posted by: admin
  • 1401-01-20

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *