تفاوت پیچ ها

تفاوت پیچ ها

تفاوت پیچ ها فلنج

تفاوت پیچ ها: صحبت در خصوص واشر شاید ارتباط زیادی با موضوع این راهنما نداشته باشد با این حال همه میدانیم که در بسیاری از موارد برای افزایش سطح تماس پیچ و قطعه از واشرها استفاده میشود، همچنین نرمتر بودن ماده ی آن باعث میشود که ساییدگی پیچ یا قطعه اتفاق نیافتد. پیچهای فلنج همان پیچهای شش گوش (یا Hex) هستند که در زیر آنها یک واشر قرار گرفته و در اتصال لوله ها، اتصالات فلنج، موتور خودرو، مکانیزمهای انتقال قدرت، اتصال مدارهای حساس الکتریکی روی سایر قطعات و … استفاده میشوند تا آسیب کمتری به قطعات وارد شود و مونتاژ سریعتر انجام شود.

تفاوت پیچ ها

فرض کنیم که در یک موتور لازم است ۱۲۰۰ پیچ بهمراه واشر مونتاژ شود و بسیاری از آنها در نقاطی قرار میگیرند که تفاوت پیچ ها دسترسی نامناسب است، سوراخهایی که در شیارهای تنگ قرار گرفته اند یا در بخشهایی از موتور هستند که نور کافی برای مشاهده ی دقیق اجزا وجود ندارد. در چنین شرایطی استفاده از انواع پیچ Washer Hex زمان مونتاژ را بسیار کاهش میدهد، هیچ واشری گم نمیشود و در مناطق حساس موتور جا نمیماند، خستگی اپراتور باعث فراموش کردن استفاده از واشر نمیشود، نظارت کاهش میابد و نهایتا یک مجموعه ی گران قیمت با انتخابی درست از آسیبهای احتمالی محافظت میشود. لازم به ذکر است که تفاوت پیچ ها انواع پیچ واشردار برای هر دو نوع پیچ Screw و Bolt عرضه میشوند. پیچ واشردار یا پیچ فلنج که به آن Flange Screw گفته میشود.

پیچهای آلن یا Socket Cap

احتمالا تا اینجای راهنما به این فکر کرده اید که تکلیف پیچهایی با کلگی استوانه ای چه میشود؟به انواع پیچ با کلگی استوانه ای Cap گفته میشود که یکی از کاربردیترین آنها پیچهای Socket Cap هستند که درایو شش گوش یا آلن دارند و مزیت اصلیشان آن است که در فضاهایی با دسترسی کم تفاوت پیچ ها بسادگی باز و بسته میشوند. پیچهای آلن در ماشین آلات صنعتی، گیره بندی قالبهای فلزی، فیکسچرها و … کاربرد زیادی دارند و با آنکه مهندسان کشورمان علاقه ی چندانی به واژه ی سوکت ندارند، در بازارهای بین المللی بنام پیچهای سوکتی شناخته میشوند.

پیچ دکمه ای یا Button
بخش بالایی کلگی در پیچهای دکمه ای یا Button شبیه پیچ Round (با ارتفاع کمتر) و بخش پایینی آن مشابه پیچهای Pan (با سطح تماسی کوچکتر) است، با این تفاوت که بخش بالایی لزوما یک منحنی کامل نیست و ممکن است در ناحیه ی مرکزی تخت باشد. این پیچها به علت ظاهر تمیز و پرداخت شده در محصولات تزئینی کاربرد بیشتری دارند (مانند انواع پیچ Round) و به علت دوام بالا و تنوع زیاد در خودروسازی، الکترونیک، ماشین سازی و … هم قابل استفاده هستند.

تفاوت پیچ ها دکمه ای

پیچهای Truss شباهت زیادی با پیچهای Round دارند با این تفاوت که ارتقاع کلگی کمتر و سطح تماس با قطعه کار (نشیمنگاه) بیشتر است، بعبارت ساده تر در پیچهای Round، کلگی پایین تر از مرکز بیضی برش میخورد اما در پیچهای Truss بالاتر از آن است. مزیت اصلی تفاوت پیچ ها انواع پیچ Truss بزرگ بودن نشیمنگاه است که سبب میشود نیرو روی سطح بزرگتری توزیع شود و از احتمال آسیب یا تغییر شکل قطعه کار کاسته شود. این پیچها در اتصالات ورقهای فلزی نازک، روکشدهی با اتصال پیچ، ساخت قفسه های ظریف، اتصال عایق و … کاربرد زیادی دارند.

پیچ تراس یا خرپا یا Truss Screw

طبقه بندی انواع پیچ بر اساس عملکرد
کاربردیترین طبقه بندی انواع پیچ ارزیابی آنها بر مبنای عملکردشان است که کمک میکند برای نیازمان بهترین پیچها را شناسایی کنیم، با این حال انتخاب درایو و شکل کلگی هم از اهمیت زیادی برخوردار است که با اطلاعات ارائه شده در بخشهای قبلی امکان پذیر است.

مقالات مرتبط:

کاربرد انواع پیچ

  • Posted by: admin
  • 1401-01-08

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *