تفاوت پیچ سرمته‌ای و پیچ معمولی

تفاوت پیچ سرمته‌ای و پیچ معمولی

تفاوت پیچ سرمته‌ای و پیچ معمولی: در دنیا انواع و اقسام پیچ های متفاوتی تولید و طراحی میشود که هرکدام دنیای خودشان را دارن که توضیح آن ها نیاز به ساعت ها مطالعه و چندین مقاله نیاز است که کاربر گیج میشود و مقاله را نمیخواند. اما در عین حال پیچ هایی هستن که بسیار معروف میباشند و در عین حال توضیحات مختصری دارند مانند پیچ سرمته‌ای از ظاهرش میتوان تفاوت آن را پیچ ها معمولی متوجه شد.

تفاوت پیچ سرمته‌ای و پیچ معمولی

آشنایی با تفاوت پیچ سرمته‌ای و پیچ معمولی

این پیچ در اویل به صورت خورکار تولید میشد ولی خیلی پر رونق بود، پیچ ها خودکار نمی‌توانستند به محصولات فلزی سخت دخول کنند، تا در سال 1984 شرکت و صنعت هایی که با آهن مانند صفحات فلزی سروکار داشته اند باید به خاطر چند عدد سوراخ برای پیج محصولات خود را به یک شرکت دیگر فرستاده تا آن قطعه را دریل بزنن، و برایشان صرفه اقتصادی نداشت.برای همین دانشمندان و طراحانی(نامشان در دسترس نیست) دست به قلم شده و اقدام طراحی یک پیچ و تفاوت پیچ سرمته‌ای و پیچ معمولی کردند. دانشمندان فهمیدند اگر نوک پیچ را مانند مته دریل درست کنند پیچ راحت به اجسام سخت نفود میکند که میتوان گفت جزء بزرگ ترین تولیدات در صعنت پیچ بود.

همانطور که اشاره شد سریع این به حالت مته‌ای تعبیه شده است و برای همین این اسم را به خود گرفته. در کل دو حالت مته ای شکل داریم:

  1. حالت مته‌ی معمولی: این پیچ را تقریبا همه جا دیده اید. یک قطعه فلزی به طول یک الی دو میلی متر در خلاف رزوه ها یعنی از بالا به پایین در نوک پیچ تعبیه شده است. مزیت این حالت پیچ این است که علاوه بر دخول راحت، دهانه سوراخ پیچ را کمی بازتر کرده تا زروه های پیچ به خوبی در درون قطعه جای بگیرند.
  2. حالت مته‌ی خودکار: این نوع پیچ برخلاف حالت قبلی به صوت دو روزه‌ای میباشد یعنی به علاوه بر رزوه اصلی یک رزوه دیگر و ریز تر از نوک تا دو میلی متر بالاتر از آن تعبه شده است. این پیچ به این دلیل ساخته شده است که دخول راحت داشته باشد و روزه بر روی جسم شکل بگیرد.

حالت سرمته ای در حال حاظر معمولا در تمام پیچ تعبیه میشود یعنی هم حالت معمولی و هم حالت مته‌ای شکل دارند، ولی معروف ترین آن پیچ شیروانی میباشد.

توضیحات مختصر درباره‌ی پیچ معمولی

اگر به طور بسیار دقیق و ریزی بخواهم به تولید و طراحی پیچ اشاره کنم اولین پیچ در قرون وسطی توسط ارشمیدس اختراع شد. تفاوت پیچ سرمته‌ای و پیچ معمولی اما آن چیزی که اختراع کرد پیچ نبود. پمپ آبی بود که آب را از پایین به بالا به صورت مارپیچی به سطح زمین می‌آورد. اما بعد ها دانشمندی به اسم آرشیتاس تارنتوم پیچ را طراحی کرده است اما به صورت چوب بود که برای روغنگیر و عرقیجات گیاهان استفاده میشد. ام در قرن 15 هم پیچ ها به صورت رسمی به شکل فلزی اختراع شدن که در صنعت های موتور و ماشین آلات به میرفت که به کارگران برای استفاده از آن دوره های تخصصی میدیدند ،پیچ ها در آن زمان به صورت عمومی در دسترس نبود.

چگونگی تفاوت پیچ معمولی با پیچ سرمته‌ای

پیچ های معمولی تقریبا رزوه های ریزتری نسبت به پیچ های سرمته ای و خودکار دارند و برای مهره ها تعبیه و تولید شده اند یعنی رزوه های پیچ معمولی برای بستن یا چفت کردن یک قطعه به کار میرود اما پیچ های سرمته‌ای و برای بستن یا چفت کردن دو محصول به کار میرود.

 همانطور که اشاره شد هر پیچی مخصوص به کار خود است، تفاوت پیچ سرمته‌ای و پیچ معمولی که میتوانید از فروشگاه ناوک پیچ بهترین پیچ های وارداتی و تولیدی داخل کشور را دارا میباشد این فروشگاه با 5 سال سابقه‌ی فروش حرفه ای در صعنت پیچ توانسته خدمات کشور را دست بگیرد. این فروشگاه توانسته است مگان امنی برای کشور های چین و تایوان ایجاد کند تا محصولات پیچ خود را به ایران وارد کنند. هم چنین علاوه بر کشور های خارج فروشگاه ناوک پیچ توانسته است با شهر های صنعتی مانند قم، اصفحان ، اراک و……. همکار موفقی را داشته است.

  • Posted by: admin
  • 1400-12-21

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *