تشابه پیچ ها

تشابه پیچ ها

آشنایی با تشابه پیچ ها

تشابه پیچ ها: MDF معمولا از چوب سخت تر و سوراخ کردن آن دشوار است لذا پیچهای MDF شنک باریکی دارند که و لبه های رزوه نیز برنده هستند، دقیقا مشابه پیچهای نئوپان با این تفاوت که معمولا کل بدنه رزوه نمیشود و بخشی از آن مانند Wood Screw بدون رزوه باقی میماند. نکته: گاها پیچهای نئوپان برای MDF هم استفاده میشوند و حتی در فروشگاههای اینترنتی اشتباها آن را  بعنوان پیچ MDF میفروشند.

تشابه پیچ ها

پیچ بشکه (Lag Screw و Lag Bolt)

در گذشته بشکه های چوبی کاربرد زیادی داشتند و پیچ خاصی در تولیدشان بکار گرفته میشد که بعدها پیچ بشکه یا Lag Screw تشابه پیچ ها نامگذاری شد. این پیچها در قیاس با انواع پیچ چوب، ابعاد بزرگتری دارند، طولشان بلندتر است، گشتاور و نیروهای فشاری یا کششی بیشتری را تحمل میکنند و کلگی آنها نیز فقط بصورت Hex یا شش ضلعی تولید میشود؛ همچنین بصورت Self-Tap یا Self-Drill نیستند و تحت هر شرایطی به سوراخ Pilot نیاز خواهند داشت و یادآوری میشود که پیچ Lag در هر دو نوع Screw و Bolt تولید میشود.

انواع پیچ ماشین (Machine Screw)

تشابه پیچ ها معمولا نسبت به سایر پیچهای Screw اندازه ی کوچکتری دارند و در ماشین آلات، صنایع الکترونیک، تجهیزات پزشکی، موتورها و … استفاده میشوند. پیچهای ماشین یا Machine Screws به علت کاربردهای متنوعشان در کلگی و درایوهای متفاوتی عرضه میشوند تا بخش زیادی از نیاز بازار را پوشش دهند، تمام طول بدنه رزوه میشود و نیازمند سوراخ اولیه یا Pilot هستند.

پیچهای ورقکاری و تشابه پیچ ها

پیچهای ورقکاری برای اتصال قطعات فلزی به یکدیگر مورد استفاده قرار میگیرند و معمولا نوک و رزوه هایشان از پیچهای صنعت چوب (MDF، نئوپان، چوب، بشکه و …) برنده تر هستند تا برای قطعات فلزی عملکرد مناسبتری داشته باشند. نکته ی بعدی در خصوص تشابه پیچ ها است که در تمام طول بدنه با گام نسبتا کوتاه و عمق زیاد بوجود آمده اند. این پیچها از فولاد کربنی ساخته میشوند و معمولا نسبت به مواد شیمیایی و رطوبت آسیب پذیر هستند، لذا برای محیطهای مرطوب یا خورنده استفاده از آنها توصیه نمیشود.

پیچ ورقکاری یا Sheet Metal Screws

انواع پیچ تنظیم (Set Screw یا Grub Screw)

متفاوت ترین ظاهر متعلق به انواع پیچ تنظیم است که بدون کلگی هستند اما در یک یا هر دو سمت آنها درایو در نظر گرفته میشود. پیچهای تنظیم یا Set Screw برای مقید کردن و تنظیم دو قطعه کار نسبت به یکدیگر استفاده میشوند، مثلا تنظیم موقعیت چرخدنده یا پولی روی شفت، تنظیم قطعات فیکسچر، تنظیم فاصله ی بلوکهای قالب و …

انواع پیچ تنظیم

این پیچها از سوراخ قطعه اول رد میشوند و با درگیر شدن در سوراخ قطعه ی دوم آنها را نسبت به یکدیگر مقید کرده و فاصله ی میان آنها را تنظیم مینماید.

پیچ تنظیم یا Set Screw

معمولا تشابه پیچ ها از جنس فولاد آلیاژی هستند و روی آنها عملیات حرارتی موضعی (سطحی) انجام میشود تا مقاومتشان در برابر خوردگی و سایش افزایش یابد.

نحوه باز و بسته کردن پیچ تنظیم

طبقه بندی انواع Bolt بر اساس عملکرد

به پیچهایی که با کمک مهره اتصال میان قطعات را ایجاد میکنند Bolt گفته میشود و از نظر کاربرد در گروه های زیر قرار میگیرند:

پیچهای کالسکه ای یا حمال (Carriage Bolt)

تشابه پیچ ها: کاربرد اصلی این پیچ برای اتصال قطعات چوب به فلز و گاها چوب به چوب است، کلگی آنها بصورت Round میباشد تا تحت تاثیر ضربه باز نشود و سطح نشیمنگاهشان بزرگ است تا بدون استفاده از واشر، نیرو در مساحت بزرگتری اعمال شده و به سطح چوب آسیب وارد نکند. تمام طول بدنه ی این پیچ دارای رزوه است و فقط با کمک مهره اتصال را برقرار میکند.

مقالات مرتبط:

پیچ ام دی اف

پیچ نوک مته

  • Posted by: admin
  • 1401-01-05

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *