بررسی کلی پیچ ام دی اف و پیچ خودکار

پیچ ام دی اف و پیچ خودکار

پیچ ام دی اف و پیچ خودکار: پیچ ام دی اف یکی از بهترین انواع پیچ ها برای استفاده در صنایع چوبی و به صورت انحصاری در ام دی اف می باشد. پیچ ام دی اف معمولا با نام پیچ چوب نیز در بازار شناخته می شود. این پیچ ها معمولا به رنگ سیاه بوده و بسیار تیز می باشند. علت تیز بودن رزوه ها و نوک این پیچ ها نفوذ سهل و آسان درون صفحه ی ام دی اف است.

ام دی اف کار و نجار با استفاده از مته ی مخصوص چوب، عمل سوراخکاری را انجام داده و سپس با استفاده از پیچ گوشتی شارژی و یا دریل شارژی پیچ ام دی اف را سر جای خودش می بندد.

پیچ های خودکار نیز یکی از معروف ترین انواع پیچ ها می باشند که از قدیم الایام پای ثابت یراق آلات بوده و هستند. پیچ های ام دی اف و پیچ های خودکار تفاوت هایی با یکدیگر دارند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

پیچ ام دی اف و پیچ خودکار

ساختار پیچ های ام دی اف

پیچ های ام دی اف معمولا در سایز های مختلف به منظور استفاده در کارهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. این پیچ ها اغلب به صورت چهارسو در بازار موجود هستند. این پیچ ها به شکل استوانه ای بلند با رزوه های بسیار تیز از جنس فولاد یا استنلس استیل هستند. برخی از این پیچ ها از جنس آلومینیوم و برنج نیز هستند. البته نحوه ی پوشش همه ی پیچ های ام دی اف معمولا سیاه است و این فرآیند سیاه کاری نیز کمک بیشتری به مقاومت پیچ می کند.

فرق پیچ خودکار و پیچ ام دی اف

همانطور که گفته شد، پیچ های ام دی اف در صنعت چوب و ام دی اف مورد استفاده قرار می گیرند. پیچ های خودکار نیز در جاهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند که یکی از آن ها صنعت چوب و ام دی اف می باشد.

تفاوت در نحوه ی بستن پیچ خودکار و پیچ ام دی اف

بستن پیچ های ام دی اف معمولا کار دشواری نیست. برای بستن این پیچ ها کافی است نجار سوراخ کاری مناسبی انجام دهد و با استفاده از مته ی مخصوص چوب، جای پیچ را به خوبی مشخص کند؛ سپس پیچ را داخل حفره قرار داده و آن را به راحتی با استفاده از پیچ گوشتی و یا دریل شارژی آن را می بندد.

بررسی استحکام پیچ ام دی اف و پیچ خودکار

پیچ های خودکار نیز درست مانند پیچ های ام دی اف از مقاومت و استحکام خوبی برخوردارند. این پیچ ها به جهت محکم کاری و نگه داشتن وسایل بر روی دیوار استفاده می شود. نکته ی قابل توجه درباره ی این پیچ ها نحوه ی بستن آن ها می باشد.

پیچ های خودکار بر خلاف پیچ های ام دی اف، به تنهایی به روی کار بسته نمی شوند. برای بستن پیچ های ام دی اف شما کافی است پیچ را روی کار قرار بدهید و با استفاده از دریل شارژی و یا پیچ گوشتی آن را محکم کنید.

پیچ ام دی اف و پیچ خودکار

دلیل استفاده از رولپلاک در بستن پیچ خودکار

به منظور استحکام بیشتر پیچ های خودکار نجاران و صنعتگران آن را با استفاده از ابزاری به نام رولپلاک روی کار سوار می کنند. رولپلاک ها یراق آلاتی از جنس پلاستیک هستند که قبل از بستن پیچ روی کار بسته می شوند و باعث محکم بسته شدن پیچ می شود.

تفاوت های ظاهری پیچ ام دی اف و پیچ خودکار

یکی دیگر از تفاوت های پیچ های خودکار و پیچ چوب چوب ویژگی های ظاهری آن ها است؛ پیچ های ام دی اف همانطور که قبلا گفته شد با رنگ سیاه پوشش یافته اند؛ پیچ های خودکار معمولا با روکش فلز زینک آب کاری می شوند. این روکش باعث جلوگیری از زنگ زدگی و پوسیدگی پیچ می شود.

یکی دیگر از تفاوت های پیچ های ام دی اف و پیچ های خودکار تمام رزوه بودن پیچ های ام دی اف و نیم رزوه بودن پیچ خودکار می باشد. پیچ های خودکار با توجه به نحوه بسته شدن آن ها روی کار، که با استفاده از رولپلاک است، به صورت نیم رزوه طراحی شده اند.

مقالات مرتبط:

نوک پیچ گوشتی ph3

  • Posted by: admin
  • 1400-11-04

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *