انواع پیچ و کاربرد های آن

انواع پیچ و کاربردهای آن

انواع پیچ و کاربرد های آن: پیچ شامل یک وسیله ای استوانه ای دارای روزه است که هم به صورت کوتاه موجود است و هم به صورت بلند، چیزی که باعث میشود این قطعه چنین نامی را روی خود بگیرد، رزوه های روی آن است، رزوه هایی به صورت مارپیچی از نوک تا ته این محصول ادامه دارد. اکنون میخواهیم باهم دریابیم که پیچ چه زمانی اختراع شده است و انواع پیچ ها چیست. همچنین بیابیم در چه مکان یا صنعت هایی به کار میرود.

شواهد بر این قرار است اولین پیچ توسط ارشمیدس طراحی شده است. شواهد دیگری نیز هستند که نشان دهنده ای این است که ارشمیدس  یک پمپ آبی به صورت مارپیچی اختراع کرده است نه وسیله پیچ را. اطلاعات نشان دهنده ی آن است که این وسیله در قرون وسطی استفاده میش، این وسیله اولین بار به صورت چوبی درست شده است که برای چفت کردن دروازه های کاخ به کار میرفت.

انواع پیچ و کاربردهای آن

در اوایل قرن 1700 برادراتنم وایت دستگاهی اختراع کرد که میله ریزی داخل آن میزاشتند، انواع پیچ و کاربرد های آن سپس دستگاه را به صورت دستی چرخانده و میله به صورت مار پیچی شکل میگرفت. این محصول در به صورت عمومی نداشت زیرا کاربر ها آن مردم نبودند. و معمولا در در شرکت هایی که ماشین آلات سنگین به کار گرفته میشد.

بعد از چند سال پیچ در تمام قعات به کار میرفت و اگر پیچ یک وسیله خراب میشد باید قطعه به خاطر یک پیچ در تعمیرگاه میماند. در همین زمان بردران وایت دست به کار شدند و یک کارخانه و پیچ سازی افتتاح کردند که بعد از چند ماه با شکست مواجه شد. بعد از سهام داران، شرکت را دردست گرفتند و این شرکت را رونق دادند. و بعد از آن تا کنون انواع پیچ ها ساخته شده اند که میخواهیم با آنها آشنا شویم.

انواع پیچ و کاربرد های آن در پیچ خودکار

بعد از آنکه پیچ ها به صورت عمومی در دست عموم قرار گفته بود اما پیچ ها برای قطعات و صفحات فلزی به کار میرفت، رفته رفته نجار ها نیز به این قطعه نیاز داشتند سپس یک نجار به این پی برد که این وسیله اگر نوکی تیز با زروه هیا عمیق تری داشته باشد میتواند این برای چوب نیز استفاده گردد و اینگونه شد تا پیچ خودکار که همه به پیچ ام دی اف میشناسیم شکل گرفت. این پیچ ورودی برای تولید انواع پیچ ها بود.

پیچ ماشین

به این دلیل که اولین پیچی که با دستگاه های ماشینی تولدی شد چینی نامی به خود گرفت که در حال حاظر انواع پیچ ها به صورت ماشینی تولید میشوند. رزو های این محصول از نوک تا سر گل پیچ ادامه دارد. همچنین این پیچ دلیل آنکه همراه با مهره استفاده میشود نوک آن تخت بوده و رزوه های بسیار کوتاهی دارد تا پیچ توی مهره به خوبی و چفت شود.

همچنین بخوانید: تفاوت پیچ ام دی اف با پیچ بکسی(شیروانی)

انواع پیچ و کاربرد های آن در پیچ نوک مته

 شکل این محصول بسیار شبیه پیچ ماشینی است و اما چیزی که این قطعه را با پیچ ماشنی تفاوت نوک آن است. این معمولا در ماشین و یا در مکان هایی محصول نیاز به گشتاور بالا دارد این پیچ بسته میشود.

پیچ خودکار فلزی

 رمانی که پیچ خودکار ساخته شد فقط برای خوب به کار میرفت و برای قطعات فلزی مناسب نبود و مهندسین وطراحان طراحی آن را کمی تغییردادن تا برای فلزات مناسب باشد. پیچ های خورکار فلزی فقط جنس و قطر آن تفاوت دارند وگرنه از لحاظ روزه و طول هیچ فرقی با پیچ های خودکار ندارند.

پیچ نوک مته

پیچ خوردکار تا یک جایی برای صفحات فلزی کار برد داشت و بیشتر از آن جلوتر نمیرفت. برای مثال در صفحاتی که جنس آن ها آلومینیومی بود به راحتی نفوذ میکرد و در سازه به خوبی پایدار بود. اما در صفحاتی مانند آهن، فولاد و گالوانیزه که قطور تر بودند دخول بسیار سختی بود، برای همین شرکت ها باید هزینه ی جدا برای دریل کردن صفحات باید می پرداختند.

همین شد که دوباره طراحان و مهندسین به شروع به طراحی پیچ کردن و پی بردند که اگر نوک پیچ را  همانند مته دریل درست کنند دخول راحت تری دارند. به این ترتیب پیچ نوک مته ساخته شد، این پیچ به پیچ شیروانی نیز معروف میباشد. این طراحی اولین بار برای پیچ هایی سروکارشان با قطعات فلزی بود طراحی و ساخته شد اما اکنون در انواع پیچ ها میتوانید پیچ های نوکشان مته دارند را ببینید و بخرید.

نتیجه گیری

هدف ما این بود تا شما را انواع پیچ و کاربرد های آن آشنا کنیم که متاسفانه در یک مقاله گنجاند نشد. اما در ادامه با ما همرا باشید تا انواع پیچ های دیگر را باهم مورد بررسی قرار بدهیم و بفهمیم که پیچ ها دیگر چه تفاوتی دارند و کارایی آنها چیست. برای خریدن پیچ با قیمت های عالی میتوانید به فروشگاه ناوک پیچ سر  بزنید. فروشگاه ناوک پیچ با پنج سال سابقه فروش حرفه ای به صورت اینترنتی،انواع پیچ ها را با بهترین کیفی در اختیار کاربران و مشتریان خود گذاشته است.

مقالات مرتبط:

پیچ نوک مته

  • Posted by: admin
  • 1400-12-17

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *