انواع پیچ و کاربردها

انواع پیچ

انواع پیچ: پیچ های پوشش دار دو نوع هستند، پیچ باریک شونده که دارای سر چند ضلعی و بدون شیار است و یک برآمدگی در وسط آن وجود دارد و پیچ ستاره ای رانشی که با علامت ستاره ای که روی آن است قابل شناسایی است. این پیچ بسیار محکم و مقاوم است و استفده از آن بسیار آسان است. دارای طول عمر زیادی است اما استفاده از آن در صخره‌های نرم و متوسط مناسب نیست. بدنه این پیچ از فولاد ضد زنگ ساخته شده و یک دسته ‌ی پینی شکل در محور آن‌ها وجود دارد.

انواع پیچ

انواع پیچ و پیچ آلن

پرکاربردترین پیچ موجود در بازار پیچ آلن یا سوکتی است. این پیچ دارای یک فرورفتگی در سر خود می باشد و دارای یک آچار مخصوص که به آن آچار آلن گفته می شود می باشد.

پیچ فلز

پیچ فلز یا SMS دارای رزوه سرتاسری می باشد. این رزوه با فاصله کمی از هم قرار دارند و قابلیت پیچ کردن صفحات فلزی به یکدیگر را دارا می باشند. این نوع بدون مهره به کار می رود.

پیچ چوب

پیچ WS یا خودکار دارای رزوه های بزرگ و با فاصله می باشد و برای چوب و ام دی اف مورد استفاده قرار می گیرد. نوک آن طوری طراحی شده است به خوبی روی چوب قرارگرفته و در چوب فرو رود. پیچ لگ نیز نوعی پیچ چوب است ولی دارای سر شش گوش می باشد و می تواند گشتاور بالاتری را تحمل کند. پیچ چشمی چوب هم نوعی از پیچ چوب است که به جای سری از یک حلقه استفاده شده است تا قابلیت گره زدن ريسمان و… را داشته باشد. از اين نوع پيچ ها در قسمت پلاستيكى رول پلاك زياد استفاده مى شود.

پیچ ماشینی

پیچ MS دارای رزوه سرتاسری بوده و معمولا با مهره برای جایگذاری در سوراخ استفاده می شود. جنس این محصول از استنلس استیل بوده و با پوشش روی می باشد. پيچ نوك بُر جزء پیچ های ماشینی محسوب می شود با این تفاوت که نوک آن باریک تر است تا مسیر را برای حرکت پیچ هموار کند. پیچ مغزی نوع دیگر پیچ ماشینی می باشد که سر آن در بدنه جای گرفته و برای اتصال سطوح به هم و در فضاهای محدود کاربرد دارد.

پیچ شانه ای

این محصول دارای یک قسمت میانی تقویت شده است و براى جاهايى كاربرد دارد كه بارهاى برشى و خمشى بر پيچ وارد مى شود.

پیچ بار

نوعى از پيچ است كه با تا نصفه رزوه دارد و در زير سر آن يك بخش مربعى وجود دارد و باعث مى شود پيچ به خوبى در جاى خود محكم شود. براى مواردى كه ارتعاش و حركت زياد است اين گونه پيچ ها بسيار كمك كننده مى باشد.

پیچ بالابر

به دلیل دارا بودن یک سر بزرگ برای اتصال نوارنقاله ها کاربرد دارد.

پیچ چشمی

پيچ چشمى نوعى از پيچ است كه با داشتن يك حلقه در انتهاى خود باعث مى شود بتوان يك طناب يا نوار يا زنجير را به آن متصل كرد و براى كارهاى جابجايى اجسام بسيار پركاربرد است.

پیچ یو U

این پیچ به صورت U برای اهداف خاصی که نیاز به گیرایی دارد ساخته می شود. سطوح گردى همانند لوله را به راحتى با اين پيچ مى توان نصب كرد.

هنکر بولت

هنکر بولت نوعى از پيچ است كه در دو طرف آن رزوه وجود دارد با اين تفاوت كه رزوه هاى يک طرف همانند رزوه چوب است و رزوه طرف ديگر مشابه رزوه پيچ ماشينى است و از اين نوع پيچ ها مى توان در صفحات با دو جنس متفاوت استفاده كرد.

استاد بولت

در مواردی که نیاز است دو طرف یک صفحه پیچ شود از این نوع استفاده می شود.این موارد در صنعت شیرآلات کاربرد دارد.

انکر بولت

رول بولت یا انکر بولت نوعی پیچ استوانه ای شکل دارای یک واشر و مهره می باشد و برای کار در بتن استفاده می شود. اين پيچ در ابتدا توسط شركت هيلتى معرفى شد.

انواع پیچ جی بولت

جی بولت به صورت J شبیه به یک قلاب گیرنده عمل می کند و جایگزین مناسبی برای آی بولت ها محسوب می شود. این پیچ باعث تسریع عمل باز و بسته کردن می شود. در کل پیچ ها دارای فراوانی بسیارند و وجودشان برای انواع صنایع حایز اهمیت است، امیدواریم با اشاره ای به این دنیای گسترده توانسته باشیم کمک شایانی به شما عزیزان کرده باشیم.

مقالات مرتبط:

استفاده پیچ شش گوش در صنعت

  • Posted by: admin
  • 1400-12-24

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *