انواع پیچ ها و کاربرد آن ها

انواع پیچ

آشنایی با انواع پیچ ها: در صنایع مختلف یراق آلات مختلفی کاربرد دارند و به منظور انجام اتصالات کار های مختلفی صورت می گیرد. کاربرد پیچ ها در صنایع مختلف امروزه بسیا زیاد است تا جایی که نبود آن ها به طور کلی پروژه ای را مختل می سازد.

امروزه حتی برای ساخت اسکلت بندی ساختمان ها نیز از پیچ و مهره استفاده می شود. بنابراین پیچ ها به صورت کلی می توانند بر عملکرد یک دستگاه تاثیر مستقیم بگذارند.

همچنین پیچ ها انواع مختلفی نیز دارند که هر کدام به نسبت انواع مختلفی که دارند در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع پیچ

پیچ های ام دی اف

صنعت چوب و ام دی اف امروزه با پیشرفت های زیادی که داشته است توانسته بیشتر نیاز های مشتریان خود را برآورده کند. پیچ های این صنعت نیز به پیچ های ام دی اف معروف شده اند. این نوع پیچ ها جایگزین مناسبی برای انواع میخ ها و پیچ های خودکار هستند.

پیچ های ام دی اف معمولا از جنس فولاد، آهن و استنلس استیل هستند که به شکل پیچ های بسیار تیز و سیاه رنگ در بازار یافت می شوند. این پیچ ها در ابعاد و اندازه های مختلفی تولید می شوند و به راحتی در چوب ام دی اف نفوذ می کنند.

نجاران برای کارگذاری پیچ های ام دی اف در کار ابتدا با استفاده از یک مته ی مخصوص چوب مسیر قرار گیری پیچ را مشخص می کند سپس با استفاده از پیچ گوشتی شارژی و یا دریل شارژی آن را درون کار می بندند. این پیچ ها نیز به دوشکل معمولی و نوک مته تولید شده اند و هر کدام کاربرد خاص خود را دارند.

پیچ های نوک مته

این نوع پیچ ها به پیچ های شیروانی نیز معروف هستند. معمولا به منظور استفاد در ساخت کانکس و سقف های شیروانی به کار می روند. این پیچ ها نیز از جنس فولاد، آهن و یا برنج و استیل هستند. بستن این پیچ ها کار ساده ایست و با توجه به نوک مته ای که دارند فشار زیادی برای فرورفتن پیچ به داخل کار نیست.

برای بستن پیچ های نوک مته نیاز به ایجاد سوراخ مته نیست و کافیست پیچ را روی کار قرار داده و به راحتی به داخل کار وارد کنید. توجه داشته باشید هرگز نباید با وارد کردن فشار بیش از حد به پیچ باعث شکستن و آسیب دیدن پیچ یا کار شوید. توجه داشته باشید که پیچ را به صورت رزوه رزوه نبندید.

انواع پیچ: پیچ های بکسی

این نوع پیچ ها جزو محبوب ترین پیچ ها در نزد خودرو سازان است؛ پیچ های بکسی دقیقا همان پیچ هایی است که در قطعات خودرو به کار می روند. دقیقا به همین خاطر است که تعمیرکاران اکثرا با آچار مخصوص بکس بیشتر کار می کنند. آچار بکس یا آچار جغجغه نوعی آچار مخصوص است که برای بستن پیچ های بکسی کاربرد دارند.

پیچ های بکس در ساختار و اتصالات سیلند و سر سیلندر همچنین برخی قسمت های دیگر اتومبیل به شکل گسترده کاربرد دارند. باز و بست این نوع از پیچ ها با استفاده از آچار مخصوص آن یعنی آچار بکس انجام می شود. پیچ های بکس از مقاومت خوبی در برابر خوردگی و زنگ زدگی برخوردارند و این عامل بخاطر انجام آبکاری بر روی آن ها می باشد.

آبکاری بر روی پیچ ها

همه ی ما به خوبی می دانیم که آب و رطوبت دشمنان خونی فلزات هستند؛ پیچ ها هم از این قاعده مستثنی نیستند و همیشه در معرض خطر زنگ زدگی و آسیب هایی از این قبیل هستند. در صورتی که پیچ در معرض رطوبت بوده و آبکاری نشده باشد و یا جنس آبکاری آن مرغوب نبوده باشد، ممکن است به زودی فرسوده و پوسیده شود.

به منظور عدم پوسیدگی و زنگ زدگی پیچ ها روی آن ها را با یک لایه فلز روی (زینک) می پوشانند و این باعث نقره ای رنگ شدن این پیچ ها می شود.

مقالات مرتبط:

پیچ نوک مته

  • Posted by: admin
  • 1400-11-10

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *