استفاده پیچ شش گوش در صنعت

پیچ شش گوش

اگر مقاله‌های قبلی را مطالعه کرده باشید، درباره‌ی پیچ‌های مختلفی مانند ام دی اف، بکسی و نوک مته توضیح داده ایم. انواع آنها را مرور کردیم و فهمیدیم که چگونه یک پیچ معمولی تبدیل به خودکار شد و بعد از آن به نوع نوک مته تغییر پیدا کرد. حال میخواهیم نگاهی به پیچ شش گوش کنیم و متوجه شویم که چرا این محصول بسیار مهم است؟ چرا در تمام صنعت‌ها و وسایل‌ها مانند ماشین، دوچرخه، موتور، الکتروموتور کاربرد دارد؟ اگر بخواهیم درباره‌ی قابلیت های این قطعه صحبت کنیم، میتوان به گل پیچ آن اشاره کرد. به عنوان نمونه یک پیچ شش گوش را با آچار فرانسه، آچار بکس، آچار سر تخت، آچار شلاقی، انبر قفلی، انبر دست و….. میتوان بست. این تنوع را در پیچ دیگری نمیتوان پیداکرد.

تنوع مهره ها در پیچ شش گوش

همانطور که از سربرگ پیدا است، پیچ شش گوش مهره‌های متنوعی را دارد تا صنعت و ابزار آلات مختلفی را پوشش دهد. برای مثال اگر ماشینتان وسط راه خراب شده باشد. در همین حال آچار تخت و یا آچار بکس مخصوص مهره پیچ شش گوش را همراه خود ندارید، شما میتوانید با یک انبر قفلی و یا انبردست آن مهره یا پیچ را عوض و بدل نمایید.

از انواع مهره‌های مختلف این قطعه، مهره شش گوش، مهره شش گوش چاکدار، مهره شش گوش جوشی، مهره شش گوش بلند، مهره شش گوش واشردار، مهره شش گوش قفلی و …است که در بازار رواج دارد. هرکدام یک از مهره‌های نام برده شده، استفاده از پیچ شش گوش را برای ما و صنایع راحت تر کرده است. یکی از دلایلی که میتوان گفت پیچ شش گوش در صنعت‌های مختلف به کار میرود، تنوع مهره‌ها در آن است.

پیچ شش گوش

کاربرد‌های پیچ شش گوش

پیچ شش گوش امروزه کاربردهای فراوانی در زمینه‌های صنعتی و ساختمانی دارد، یکی از معروف ترین کاربردهای آن در صنعت نفت وگاز است. از جمله موارد استفاده‌ این ابزار به شرح زیر است:

  1. پتروشیمی
  2. صنایع نفت و گاز
  3. صنعت ساختمان (ساخت سوله، اسکلت فلزی، پل، ساختمان‌ها و سازه‌های بزرگ و …)
  4. اتصلات انواع ماشین آلات (راهسازی، کشاورزی، تزریق و …)
  5. صنعت آب و فاضلاب

پیچ مخصوص داربست

علاوه بر لیست بالا این قطعه در اسکلت استادیوم، نصب داربست، سازه‌های عظیم الجثه و مرتفع مورد استفاده قرار میگیرد.

کارخانجات تولید کننده، این وسیله را به دوسته فروج گرم و فروج سرد تقسیم کرده است. قبل از ورود پیچ شش گوش به بازار پیچ‌ها را مورد آزمایش تحلیل و برسی قرار میدهند. همچنین این قطعه‌ها در آزمون گرید قرار میگیردند. یعنی در آزمایش هر پیچ مقاومت، سختی و کشش بیشتری داشته باشد در دسته بندی گرید بالاتری قرار میگیرد. علاوه بر آن برای سازه‌های سنگین‌تری به کار برده میشوند. اما اگر بلعکس آن یعنی گرید پایین تری داشته باشد برای سازه‌های سبک به کار گرفته میشوند. به عنوان مثال در مناطقی که رطوبت و فشار بسیار بالا است و مدل‌های دیگر این وسیله دوام پایینی دارند، در این مناطق پیچ‌های شش گوش استفاده بسیار استفاده میگردد.

مورد استفاده ترین پیچ‌های شش گوش

اگر بخواهیم میانگین جهانی را در نظر بگیریم، پرکاربرد ترین نوع پیچ شش گوش آچارخور، حالت 8.8  مورد استفاده است. این حالت از لحاظ گرید یا مقاومتی رتبه متوسطه رو به بالا را دارد، برای همین بیشتر صنایع و پروژه‌ها خواستار آن هستند. مخصوصا صنایع و پروژه‌هایی که سروکارشان با داربست و بستن صفحات فلزی است. به این پیچ‌ها خشکه نیز گفته میشود. پیچ‌های شش گوش به دو نوع تمام دنده و نیم دنده مورد تولید قرار گرفته است، این دو مورد در صنایع ماشین آلات و آب و فاضلاب کاربرد‌های زیادی را دارد.

کلام آخر

اگر به دنبال پیچ شش گوش با گرید‌های بالا هستید، فروشگاه ناوک پیچ علاوه بر انواع پیچ شش گوش با گرید‌های بالا و پایین قیمت‌های متنوعی نیز دارد. این فروشگاه با 5 سال سابقه فروش اینترنتی توانسته بهترین سایت فروش پیچ در ایران شود. این فروشگاه با کشور‌هایی مانند چین، تایلند و تایوان نیز همکاری داشته است. فروشگاه ناوک پیچ نه تنها با شرکت‌های خارجی بلکه با شرکت‌های ایرانی و شهرهای صنعتی  مانند قم اراک مشهد و…… داشته است و توانسته همکاری موفقی را داشته باشد.

مقالات مرتبط:

ویژگی‌های یک پیچ

  • Posted by: admin
  • 1400-12-23

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *