آشنایی با پیچ واشر دار مته ای

پیچ واشر دار مته ای

پیچ ها امروزه کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف دارند. این فراوانی باعث آن شده که پیچ ها در انواع مختلفی تولید شوند. پیچ واشر دار مته ای یکی از کاربردی ترین پیچ ها در صنعت چوب، کانکس سازی و سقف شیروانی می باشد. البته در برخی از موارد دیده شده که از این پیچ ها در خودرو سازی نیز استفاده می شود.

پیچ واشر دار مته ای با خصوصیات و ویژگی های ظاهری خاصی که دارد باعث آن می شود که کیفیت نهایی کار به خوبی بالا رود. این پیچ ها دارای نوک مته ای هستند که در ابتدای نفوذ پیچ به داخل کار می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

پیچ واشر دار مته ای

ویژگی های ظاهری پیچ واشر دار مته ای

همانطور که از نام این پیچ ها مشخص است، دارای نوک مته ای می باشند. این پیچ ها عمدتا از جنس فولاد و یا استنلس استیل می باشند. همچنین در دو نوع تمام و نیمه رزوه تولید می شوند. کاربرد آن ها را بر اساس ابعاد و سایزشان در صنایع مختلف تعیین می کنند.

اغلب این پیچ ها به دلیل داشتن نوک مته ای بدون نیاز به سوراخکاری ابتدایی به درون کار قابل نفوذ هستند. با استفاده از این پیچ ها می توانید به راحتی کار اتصالات بر روی کار را محکم کنید. در قسمت بالایی این پیچ ها واشری تعبیه شده است که این امکان را ایجاد می کند که پیچ به خوبی روی کار محکم و به اصطلاح آب بندی شود.

برخی از پیچ های واشر دار مته ای به صورت سرگرد هستند. یعنی گل یا تاج پیچ به صورت گرد طراحی شده است. این باعث می شود که پیچ به راحتی روی کار بسته بسته شود. راحت بسته شدن پیچ به معنای سادگی و بهتر بسته شدن آن است.

نحوه ی بستن پیچ واشر دار مته ای

برای انجام عمل بستن این نوع از پیچ ها با توجه به نوک مته ای بودن پیچ، سوراخکاری اولیه اجبار و الزامی نخواهد داشت. بنابراین شما می توانید به راحتی پس از قرار دادن پیچ بر روی سطح کار با استفاده از پیچ گوشتی مخصوص آن را ببندید.

اغلب این پیچ ها به صورت چهارسو طراحی می شوند و پیچ گوشتی مورد استفاده برای آن ها از نوع چهارسو می باشد. می توان گفت اکثر مواقع این پیچ ها را با استفاده از پیچ گوشتی شارژی مخصوص بستن پیچ های واشر دار مته ای می بندند. این نوع از پیچ گوشتی ها دارای قدرت های متفاوت هستند و با استفاده از سری پیچ گوشتی، پیچ را به داخل کار می بندند.

دلیل استفاده از پیچ واشر دار مته ای در صنایع

پیچ ها در اصل برترین لوازم یراق آلاتی هستند که برای اتصال دادن قطعات مختلف در صنایع به کار می روند. یکی از معایب اصلی پیچ ها مشکل زنگ زدگی آن ها می باشد. محققان و پژوهشگران برای رفع این مشکل با استفاده از تکنیک آبکاری توانسته اند تا حدی این مشکل را حل نمایند.

روش آبکاری و ضد زنگ کردن پیچ ها به این شکل است که بعد از اتمام مراحل ساخت و پرداخت پیچ آن را درون دیگی از فلز جوشان زینک و یا روی می ریزند. این عمل باعث آن می شود که پیچ واشر دار مته ای پس از قرار گرفتن بر روی کار و قرار گرفتن در معرض رطوبت دیگر مشکل زنگ زدگی نداشته باشد.

این پیچ ها با توجه به کاربرد فروانی که در صنعت ساخت سقف های شیروانی دارند، حتما می بایست با استفاده از نوعی فلز ضد زنگ آبکاری شده باشند. در صورتی که پیچ ضد زنگ شده باشد و دارای خاصیت ضد زنگ بودن باشد، رنگ آن سفید می شود.

مقالات مرتبط:

پیچ ام دی اف

  • Posted by: admin
  • 1400-12-03

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *