آشنایی با انواع پیچ و بولت

پیچ و بولت

کاربرد اصلی پیچ و بولت مهره های کاسکه ای در نجاری ها برای اتصال قطعات فلز به چوب یا چوب به چوب می باشد. سر گنبدی شکل پیچ و مهره ها از شل یا باز شدن آنها در اثر ضربه جلوگیری می کند. سر بزرگ پیچ و مهره های کالسکه ای از کشیده شدن آنها از به داخل چوب جلوگیری می کند. علاوه بر این که برای مصارف نجاری به کار برده می شوند، پیچ و بولت مهره های کالسکه ای به دلیل داشتن رزوه برای مصارف فلزی نیز مناسب هستند. با توجه به سازگاری پیچ و مهره های کالسکه با آداپتورهای مته، نصب آنها در فلز بسیار دشوار است.

پیچ و بولت

پیچ و بولت بشکه یا لگ

پیچ های لگ به طور معمول از یک سر شش ضلعی تشکیل شده و نیرو یا گشتاور بسیار بالایی را تحمل می کنند. این پیچ ها به دو صورت پیچ screw و بولت bolt تولید می شوند. و در عرشه کشتی و دیواره های جانبی چوبی به کار برده می شوند. پیچ و بولت مهره های بشکه بسیار محکم و با دوام هستند. و هسته آنها از فولاد با کربن بالا و روکش گالوانیزه روی ساخته شده اند. روکش روی گالوانیزه از آنها در برابر فرسودگی و خوردگی محافظت می کند. علاوه بر این رطوبت و هوا نمی توانند به پیچ های لگ نفوذ کنند، در نتیجه در برابر زنگ زدگی نیز مقاوم می باشند.

پیچ های چوبی Wood Screws

پیچ های چوبی از شافت رزوه ای تشکیل شده اند و دارای شنک shank می باشد (قسمت بدون رزوه بدنه). از این پیچ ها برای اتصال چوب به چوب استفاده می شود. این پیچ ها دارای شکل های سر مختلف می باشند. اما متداول ترین نوع سر در پیچ چوبی نوع مسطح یا flat است. پیچ MDF یکی از پیچ هایی است که جهت اتصالات چوب MDF مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای استفاده از پیچ های چوبی:

  • نوع سر گرد آنها برای اتصال مواد نازک به چوب مناسب می باشد.
  • پیچ های سر تخت برای محکم کردن لولاها بسیار مفید می باشند.
  • پیچ های چوبی غالباً از فولاد ضدزنگ یا برنج ساخته می شوند تا دوام بیشتری داشته باشند.

پیچ سوکتی یا آلن Socket or Allen screws

پیچ آلن نیز یکی از پر کاربردترین پیچ ها در صنعت است. این پیچ در سر خود دارای فرورفتگی می باشد. در برابر نیرو یا گشتاور های بالا مقاوم می باشد که باعث می شود هزینه تولید آن افزایش یابد.

استاد بولت

استاد بولت ها به دلیل داشتن اتصالات دو طرفه در صنایع شیرآلات به کار برده می شوند.

جی بولت J-bolts

جی بولت ها J شکل بوده و اغلب در مصارف ساختمانی مانند اتصال دیوارها به پایه های سنگی یا بتونی استفاده می شوند. انتهای خمیده یا قلاب شکل جی بولت ها به عنوان اتصال دهنده در داخل بتن قرار می گیرد. و ناحیه دارای رزوه در بیرون از بتن برای اتصال قطعات قرار می گیرد.

یو بولت

یو بولت ها پیچ و بولت صنعتی هستند که دارای دو بازوی رزوه ای بوده و به شکل U می باشند. این پیچ و مهره ها از فولاد ساده ی کربن دار یا فالاد آلیاژی ساخته می شوند. یو بولت ها برای پروژه های صنعتی و ساختمانی استفاده می شوند و معمولا در محیط های مرطوب به کار برده می شوند.

اگر قصد خرید پیچ و مهره در انواع مختلف آن ها را دارید جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر با کارشناسان سپنا پیچ در ارتباط باشید. همچنین شما می توانید قیمت پیچ و مهره مورد نظر خود را در قسمت محصولات مشاهده نمایید.

مقالات مرتبط:

پیچ نوک مته و سر مته

پیچ مخصوص چوب

  • Posted by: admin
  • 1401-01-24

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *