آشنایی با انواع پیچ در بازار

آشنایی با انواع پیچ در بازار

یکی از پیچ ها که در مواردی که پیچ تحت بار زیاد و زاویه ای نیست به کار می رود،پیچ چشمی است که یک پیچ با سر حلقه ای است. پیچ چشمی گاها با مهره استفاده می شوند و به عنوان تکیه در کار، به کار می رود.یک مدل پیچ چشمی هست که دارای نوک تیز خودکار است و در کار به عنوان تکیه به کار می رود. پیچ شانه دار نیز برای ایجاد تکیه گاه به کار می رود و به پیچ انباری نیز معروف می باشند و برای تحمل بار کششی و برشی به کار می روند.

آشنایی با انواع پیچ در بازار

یکی از پیچ های کاربردی که برای اتصال سطوح نرم و پلاستیکی مانند تسمه نقاله کاربرد دارد،پیچ بالابر یا آسانسوری می باشد.این نوع پیچ دارای سری با قطر بزرگ و تخت می باشد و گردن باریک و به شکل چهارگوش،در برخی مدل ها مثلثی، دارد تا در کار چرخش نداشته باشد.سرتخت بودن این نوع پیچ این امکان را دارد که بعد از نصب،آن را صاف و صیقلی کرد.

 

آشنایی با انواع پیچ

پیچ نوک مته برای باز و بسته شدن به وسیله ابزارآلاتی مانند پیچگوشتی و انواع آچار نیاز دارند.اغلب پیچ ها در جهت عقربه های ساعت محکم می شوند.ما برخی پیچ ها هستند که در جهت پادساعتگرد سفت می شوند و این مدل ها استثنا هستند.

انتهای استوانه ای پیچ ها به شکل مخروطی یا غیر مخروطی هستند.پیچ ها با انتهای مخروطی،مستقیما وارد سوراخ مورد نظر می شوند.این پیچ ها به پیچ خودکار معروف هستند.اما پیچ های غیر مخروطی با یک مهره یا سوراخ رزوه جفت می شوند.پیچ ها بر اساس مخروطی یا غیر مخروطی بودن نیز دسته بندی می شوند.

پیچ نئوپان یک پیچ با سر خودکار یا مخروطی است که شبیه پیچ دیوار است با رزوه های نامتقارن.

پیچ بتن که با نام های پیچ بنایی و پیچ آبی نیز شناخته می شوند،از نوع مخروطی هست و برای اتصال متریال های مختلف مانند چوب،فلز و… به بتن یا سایر مصالح ساختمانی به کار می رود.جنس این پیچ از فولاد ضد زنگ یا فولاد کربنی می باشد.پیچ بتن معمولا به رنگ آبی می باشد،و برای نصب بهتر است از دریل چکشی برای ایجاد سوراخ راهنمای مربوط به پیچ استفاده شود.

پیچ دوسر یا پیچ رولپلاک نیز بک پیچ مخروطی بدون سر می باشد و برای ایجاد کردن یک اتصال پنهان بین دو قطعه چوب به کار می رود. پیچ دیواری،که یک پیچ همه کاره می باشد نیز دارای سر مخروطی است،برای اتصال قطعات مختلف به دیوار کاربرد دارد.

یک مدل پیچ نیز هست که برای نصب آینه از آن استفاده می شود و به پیچ آینه ای معروف است.این نام به این دلیل روی این پیچ گذاشته شده که سر پیچ تخت است با یک رزوه که یک سری گرد آینه ای شکل روی آن قرار می گیرد.در واقع این پیچ همان پیچ چوب است با تفادت در شکل سر.

پیچ های چشمی،چوب و فلز نیز در این دسته بندی قرار می گیرند.تنوع پیچ ها بسیار بالاست و مطمئنا در تمامی دسته یندی هایی که بیان شد انواع دیگری نیز وجود دارند.

در دسته بندی پیچ ها با ساق غیر مخروطی نیز انواع پیچ ام دی اف قرار می گیرند.پیچ آسانسوری،پیچ لگ،برخی ازانواع پیچ چوب و پیچ فلزدر این دسته بندی قرار می گیرند. پیچ لنگر یک پیچ با ساق غیر مخروطی است که بخشی از آن در بتن و بخشی خارج از بتن قرار می گیرد.این پیچ به انکر بولت نیز معروف است.

یک مدل پیچ به نام کالسکه ای نیز هست که در زمان سفت کردن مهره از جرخش پیچ جلوگیری می کند.این مدل پیچ غیر مخروطی است و یک سر گنبدی شکل یا تخت دارد.این نوع پیچ در قسمت اتصال سری به ساقه دارای یک بخش مربعی کوتاه است که در قطعه محکم می شود. پیچ تنظیم یا پیچ گراب پیچ بدون سر و تمام رزوه است که برای محکم کردن یک قطعه دوار به یک شفت به کار می رود.

مقالات مرتبط:

انواع پیچ و کاربرد آن

  • Posted by: admin
  • 1401-02-21

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *